* 38η αγωνιστική (τελευταία)

* Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έχει υποβιβαστεί, ενώ η Τότεναμ χρειάζεται έναν βαθμό για να εξασφαλίσει την 5η θέση που συνεπάγεται εισιτήριο για το Europa League.

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταίαι μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (16/09): Τότεναμ – Σέφιλντ 2-1

Δείτε τα προγνωστικά για στοιχημα

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Έβερτον. Ο Ντουκουρέ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 31ο λεπτό.

Σύντομη η παρουσία των “λεπίδων” στην Πρέμιερ Λιγκ, θα μείνει όμως στην ιστορία για άσχημους λόγους. Διότι έσπασε το αρνητικό ρεκόρ σε παθητικό τερμάτων, φτάνοντας τα 101 γκολ στην πλάτη με την ήττα του περασμένου Σαββάτου στο Μερσεϊσάιντ, την 6η διαδοχική και 10η στα 13 τελευταία παιχνίδια.

Δεν εκτέθηκε ανασταλτικά από την Έβερτον, όπως στην πλειοψηφία των αγώνων της, αλλά και πάλι δέχθηκε κάθετες στην πλάτη της στο πρώτο ημίχρονο και στη δεύτερη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε το καθοριστικό γκολ. Σε χαμηλό τέμπο το δεύτερο ημίχρονο, προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, αποτυγχάνοντας να σκοράρει για μόλις 2η φορά στα 10 τελευταία παιχνίδια της.

Από τις 9 Δεκεμβρίου έχει να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, στα 10 προηγούμενα ματς δέχθηκε 2+ γκολ και απέχει τρία από τον χειρότερο συντελεστή τερμάτων στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ.

Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός Αχμέντχοτζιτς (στόπερ), πιθανότητες επιστροφής έχουν και οι Λόου (αρ. μπακ), Ίγκαν (στόπερ), Ντέιβις (μέσος). Σταθερά εκτός οι τραυματίες Μπάλντοκ (δεξί μπακ), Μπάσαμ (στόπερ), Νόρινγκτον-Ντέιβις (μπακ).

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 9/11 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 9 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΤΟΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Μάντσεστερ Σίτι. Ο Χάαλαντ (51’) άνοιξε το σκορ κι ο ίδιος με πέναλτι (90+1’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Άμεση επιστροφή στις ήττες και “αντιο” στο όνειρο του Champions League για τα “σπιρούνια”. Ανταγωνιστική η εμφάνιση της Τρίτης απέναντι στο “θεριό” της λίγκας, ωστόσο δεν αρκούσε, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν 5η ήττα στα 6 τελευταία ματς.

Περιόρισε τις απειλές η ομάδα του Ποστέκογλου στο πρώτο ημίχρονο (0.24 – 0.35 xGoals), αλλά στο ξεκίνημα του δευτέρου χάθηκαν από την άμυνα οι κάθετες κινήσεις των Ντε Μπρούινε-Χάαλαντ για το 0-1. Είχε τις στιγμές της για ισοφάριση η Τότεναμ, αποκορύφωμα το χαμένο τετ α τετ του Σον στο 85ο λεπτό. Εκτέθηκε στο χώρο ο Πόρο για να υποπέσει στο πέναλτι του 0-2, το οποίο πανηγυρίστηκε από τις κερκίδες, καθώς εξασφάλιζε ότι η μισητή Άρσεναλ δεν θα έχει ρεαλιστικές ελπίδες τίτλου.

Εκνευρισμένος-απογοητευμένος από το περιρρέον κλίμα και τη νοοτροπία του οργανισμού σχετικά με τον αγώνα ο Ποστέκογλου, μάλωσε με οπαδό στις κερκίδες και στην συνέντευξη τύπου ξέσπασε.

Για να εξασφαλίσει την 5η θέση ταξιδεύει πλέον στο Σέφιλντ και με στόχο να σταματήσει την εκτός έδρας “αιμορραγία”, αφού στις 5 τελευταίες εξορμήσεις πήρε μόνο έναν πόντο (0-1-4) και δέχθηκε 14 γκολ!

Στο 10-2-1 το σερί σε αυλαίες σεζόν, αλλά η μοναδική ήττα σε αυτό το διάστημα ήταν από την ήδη υποβιβασμένη Νιουκάστλ του 2016.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Λο Σέλσο (μέσος) χτύπησε την Τρίτη και είναι αμφίβολος. Σίγουρα εκτός οι τραυματίες Μπισούμα (μέσος), Ρισάρλισον (φορ), Ουντότζι (αρ. μπακ), Σόλομον (εξτρέμ), Φόρστερ (κίπερ), Σεσενιόν (μπακ/χαφ).