* 38η αγωνιστική (τελευταία)

* Αδιάφορη βαθμολογικά η Μπράιτον, ενώ η Μαν. Γιουνάιτεντ θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από τη Νιουκάστλ για να τερματίσει 7η και να εξασφαλίσει ευρωπαϊκό εισιτήριο σε περίπτωση που χάσει τον τελικό του FA Cup.

* No Goal τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Μπράιτον μετρά 4 σερί νίκες επί της Μαν. Γιουνάιτεντ για την Πρέμιερ Λιγκ! Η τελευταία ομάδα που κέρδισε τη Γιουνάιτεντ 5 σερί φορές ήταν η Νόριτς (1988-1990).

* Στον 1ο γύρο (16/09): Μαν. Γιουνάιτεντ – Μπράιτον 1-3

Δείτε τα προγνωστικά για στοιχημα

ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Τσέλσι. Ο Πάλμερ (34’) άνοιξε το σκορ για την Τσέλσι, ο Ενκουνκού (64’) έκανε το 0-2. Στο 88’ αποβλήθηκε ο Τζέιμς των “μπλε” και στο 90+7’ μείωσε ο Γουέλμπεκ για την Μπράιτον.

Μέχρι το ξεκίνημα του Απριλίου οι “γλάροι” είχαν υποστεί μόλις μία εντός έδρας ήττα στην Πρέμιερ Λιγκ, αλλά την Τετάρτη έφτασαν τις τέσσερις, για να χαθεί το μομέντουμ από τις δύο καλές εμφανίσεις που προηγήθηκαν.

Καλός ο ρυθμός στο εξ αναβολής παιχνίδι, πιο απειλητική η Τσέλσι από νωρίς, δικαίως πήρε προβάδισμα με εντυπωσιακή κεφαλιά του Πάλμερ. Με Αντίνγκρα απείλησε στο 10λεπτο η Μπράιτον, σημάδεψε το δοκάρι ο Πέδρο στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ρίσκαρε τακτικά στο δεύτερο μέρος ο Ντε Τζέρμπι και κάθε μετάβαση της Τσέλσι “μύριζε” γκολ. Είχε τη μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια ο Γκρος, λίγο πριν εκτεθεί η άμυνα της Μπράιτον στο 0-2. Άργησε η πίεσή της, στις καθυστερήσεις είχε δοκάρι με τον Αντίνγκρα, αλλά δεν απείλησε μετά τη μείωση του Γουέλμπεκ.

Εντυπωσιακή η δημιουργική καθίζηση του 2024 για τους “γλάρους”, μετά από έναν 1ο γύρο που έκλεισαν με την 5η καλύτερη επίθεση, στα 18 τελευταία παιχνίδια έχουν πετύχει τα λιγότερα γκολ (17) στη λίγκα, μπροστά μόνο από την Έβερτον!

Χθες ανακοινώθηκε επίσημα ότι ο κόουτς Ντε Τζέρμπι θα αποχωρήσει μετά το σημερινό παιχνίδι, λύθηκε κοινή συναινέσει η συνεργασία.

Δεν θα έχει στο “αντίο” του τον αρχηγό Ντανκ που τραυματίστηκε την Τετάρτη, ούτε τον έτερο βασικό στόπερ Φαν Χέκε. Σταθερά εκτός οι Εστουπινιάν (αρ. μπακ), Χίνσελγουντ (μπακ/χαφ), Μίλνερ (μέσος), Μιτόμα (εξτρέμ), Μαρτς (εξτρέμ), Φέργκιουσον (φορ).

ΜΠΡΑΪΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/7 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Νιουκάστλ. Ο Μέινου (31’) άνοιξε το σκορ για τη Γιουνάιτεντ, ο Γκόρντον (49’) ισοφάρισε για τη Νιουκάστλ. Οι Ντιαλό (57’) και Χόιλουντ (84’) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους κι ο Χολ (90+2’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις νίκες μετά από τρεις εβδομάδες για τους “κόκκινους διάβολους”, την Τετάρτη επιβεβαίωσαν την σπουδαία εντός έδρας παράδοση απέναντι στη Νιουκάστλ, για να διατηρήσουν ελπίδες για ευρωπαϊκή έξοδο μέσω πρωταθλήματος.

Εκτός από την προϊστορία, επιβεβαιώθηκε και το πόσο καθοριστικός για την ομάδα είναι η παρουσία του Φερνάντες, ο οποίος επέστρεψε από τον τραυματισμό του και ήταν εκ των κορυφαίων. Ο Πορτογάλος αρχηγός έφτασε τις 113 δημιουργημένες ευκαιρίες στην σεζόν, 14 περισσότερες από κάθε άλλο παίκτη, κατακτά την κορυφή της σχετικής λίστας για 2η σερί χρονιά!

Η νίκη επί της Νιουκάστλ ωστόσο ήρθε με σασπένς και ποδοσφαιρική τύχη, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες (1.45 – 2.37 xGoals). Στο δεύτερο ημίχρονο ξόδεψαν μεγάλες ευκαιρίες για ανατροπή ή δεύτερη ισοφάριση. Στο “ριμπάουντ” από κόρνερ ανέκτησε το προβάδισμα ο Ντιαλό κι ο Χόιλουντ χτύπησε σε μετάβαση, δευτερόλεπτα μετά την αλλαγή του.

Αυτή ήταν η 7η νίκη της Μαν. Γιουνάιτεντ στην Πρέμιερ σε ματς που επέτρεψε 20+ σουτ στον αντίπαλο! Ισοφάρισε το σχετικό ρεκόρ της Τσάρλτον από την σεζόν 2003-2004.

Επέστρεψαν (ως αλλαγές) την Τετάρτη οι Μαρτίνες (στόπερ), Ράσφορντ (εξτρέμ), σήμερα διεκδικούν θέση στην 11αδα. Ακολούθως επέστρεψαν στις προπονήσεις και οι Βαράν (στόπερ), Λίντελοφ (στόπερ), Μαρσιάλ (φορ).

Οι Μαγκουάιρ (στόπερ), Μάουντ (μέσος) τρέχουν για να προλάβουν τον τελικό του FA Cup, ενώ οι Μαλάσια (αρ. μπακ), Σο (αρ. μπακ) είναι μακροχρόνια τραυματίες.