* 38η αγωνιστική (τελευταία)

* Αδιάφορη βαθμολογικά η Μπρέντφορντ, ενώ η Νιουκάστλ χρειάζεται ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από τη Μαν. Γιουνάιτεντ για να διατηρηθεί στην 7η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο αν η Μαν. Σίτι κατακτήσει το FA Cup. Με δική της νίκη και συνάμα ήττα της Τσέλσι κατακτά την 6η θέση.

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 5/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Νιουκάστλ μετρά 4 σερί νίκες επί της Μπρέντφορντ.

* Στον 1ο γύρο (16/09): Νιουκάστλ – Μπρέντφορντ 1-0

Δείτε τα προγνωστικά για στοιχημα

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Μπόρνμουθ. Ο Μπεουμό (86’) άνοιξε το σκορ για την Μπόρνμουθ, ο Σολάνκε (89’) ισοφάρισε για την Μπόρνμουθ και ο Γουισά (90+5’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Με θετικό πρόσημο κλείνει η σεζόν για τις “μέλισσες”, η παραμονή εξασφαλίστηκε με σχετική άνεση παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες που είχε να διαχειριστεί ο κόουτς Φρανκ στο μεγαλύτερο κομμάτι της χρονιάς.

Το προηγούμενο Σάββατο επέστρεψαν στα γκολ μετά από 270+ αγωνιστικά λεπτά και στις νίκες μετά από 20 ημέρες, επικρατώντας με δραματικό τρόπο στη νότια ακτή.

Η Μπρέντφορντ απείλησε πρώτη στο Vitality, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν συνολικά πιο δραστήριοι στο πρώτο ημίχρονο, δίχως ωστόσο την καθαρή ευκαιρία. Λίγα πράγματα από τις επιθέσεις των δύο ομάδων μετά την ανάπαυλα, μέχρι το τελευταίο εκρηκτικό 10λεπτο.

Με key pass το βολέ του κίπερ Φλέκεν πήρε προβάδισμα η Μπρέντφορντ, ισοφαρίστηκε από εντυπωσιακή κεφαλιά του αντίπαλου αρχισκόρερ, αλλά στις καθυστερήσεις βρήκε ξανά χώρους για το νικητήριο γκολ, με αντίστροφη συνεργασία Μπεουμό-Γουισά αυτή τη φορά.

Στο 3-1-1 πλέον το επί μέρους ρεκόρ της Μπρέντφορντ, τον τελευταίο μήνα πέτυχε όσες νίκες (3) είχε πετύχει στα 21 προηγούμενα παιχνίδια της (3-4-14)! Είναι αήττητη στα 5 τελευταία εντός έδρας (1-4-0), προερχόμενη από τρία σερ clean sheets.

Στα αγωνιστικά νέα, οι Κόλινς (στόπερ), Ονιέκα (μέσος) έχουν ενοχλήσεις, αλλά αναμένεται να είναι διαθέσιμοι, εν αντιθέσει με τους μακροχρόνια τραυματίες Χίκι (μπακ), Χένρι (αρ. μπακ), Μι (στόπερ), Ντασίλβα (μέσος).

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 9/11 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Μέινου (31’) άνοιξε το σκορ για τη Γιουνάιτεντ, ο Γκόρντον (49’) ισοφάρισε για τη Νιουκάστλ. Οι Ντιαλό (57’) και Χόιλουντ (84’) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους κι ο Χολ (90+2’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αποτυχημένο το μεσοβδόμαδο ταξίδι στο Μάντσεστερ, επιβεβαιώθηκε η κάκιστη παράδοση για τις “καρακάξες” στο Old Trafford και ο στόχος ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου κλονίστηκε, αφού δεν κρατούν πλέον την τύχη στα χέρια τους.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του αγώνα, απείλησαν πριν προηγηθούν παίζοντας κάθετα, με τον Τρίπιερ να κρατάει αδικαιολόγητα onside τον σκόρερ. Αντέδρασε η Νιουκάστλ στο 1-0, για εκατοστά δεν ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα με τον Μπερν, το πέτυχε με το ξεκίνημα της επανάληψης, σε κατάσταση transition. Ακολούθως ξόδεψε αντεπίθεση 3 v 1 για να γυρίσει το ματς και λίγο αργότερα δέχθηκε το δεύτερο γκολ σε κόρνερ. Ο Λόνγκσταφ απέτυχε σε τετ α τετ για να ισοφαρίσει, απείλησαν και οι Ζοέλιντον, Γκόρντον με δεύτερο γκολ, αλλά σε μετάβαση έγινε το 3-1. Πολύ όμορφο το τελείωμα του Χολ, στο “ριμπάουντ” από κόρνερ για το 3-2, ήρθε όμως πολύ αργά.

Η Νιουκάστλ έφτασε τα 80 γκολ στην σεζόν, αριθμός ρεκόρ για τον σύλλογο στην 1η κατηγορία (38 παιχνίδια)!

Δυνατό το πρόσφατο ρεκόρ της σε φινάλε σεζόν (7-1-1), δεν έχει ηττηθεί στις 6 τελευταίες περιπτώσεις (5-1-0) που έκλεισε το πρωτάθλημα στο Λονδίνο!

Οι Γκόρντον και Ίσακ έφτασαν αμφότεροι τις 20+ G/A στην σεζόν, τελευταίο δίδυμο της ομάδας που τα κατάφερε ήταν οι Φέρντιναντ-Σίρερ το 1997.

Επέστρεψε (ως αλλαγή) την Τετάρτη ο Σαρ (στόπερ), σήμερα αναμένεται να επιστρέψει κι ο Ουίλσον (φορ). Αμφίβολος, σύμφωνα με τον κόουτς Χάου, ο φορμαρισμένος Γκόρντον (εξτρέμ). Τραυματίες οι Λιβραμέντο (μπακ), Μπότμαν (στόπερ), Λασέλ (στόπερ), Γούιλοκ (μέσος), Μάιλι (μέσος).