34η αγωνιστική (τελευταία)

*Ένα βαθμό χρειάζεται η Μετς ή να μην κερδίσει η Λοριάν, έτσι ώστε να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό. Αδιάφορη η Παρί Σεν Ζερμέν, που έχει κατακτήσει ήδη τον τίτλο.

*Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε και στα 14 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μετς. Το Μάιο του 2006 χρονολογείται η τελευταία της ήττα στα μεταξύ τους.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Παρί Σεν Ζερμέν – Μετς 3-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Μικαουτάντζε στο 54ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (89′, 90’+1).

Την τρίτη διαδοχική της ήττα γνώρισε η Μετς, μετά και από εκείνες κόντρα σε Λιλ (1-2 εντός) και Ρεν (2-3 εντός). Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι υποδέχθηκε τη Ρεν φιλοξενήθηκε από τη Στρασμπούργκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1.

Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε τον έλεγχο και ήταν αυτή που πίεζε περισσότερο, ωστόσο βρήκε απέναντι της μια πολύ καλά οργανωμένη άμυνα και δεν πέτυχε κάτι. Ότι δεν έκανε μέχρι τότε, το έκανε πράξη με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, με τον μόνιμο σκόρερ της Μικαουτάντζε να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά. Αν και έδειχνε να έχει τον έλεγχο στην πορεία, εν τέλει η έλλειψη συγκέντρωσης στα τελευταία λεπτά, είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί την ανατροπή.

Βρίσκεται έτσι στην 16η θέση, που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής. Στο -3 από την απευθείας παραμονή και τη Χάβρη, αλλά ακόμη και σε πιθανή μεταξύ τους ισοβαθμία δύσκολα θα καλύψει τη διαφορά τερμάτων (-10 έναντι -21). Χρειάζεται σίγουρα ένα βαθμό για να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό ή απλά να μην κερδίσει η Λοριάν. Ηττήθηκε στα 3/4 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε και μια νίκη.

Στη διάθεση του Ρουμάνου τεχνικού τέθηκε και πάλι ο αρχηγός Ματιέ Ουντό, οπότε και μοναδικοί απόντες είναι οι δυο γνώριμοι Ασορό και Τετέ.

Μετς Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Νις, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μπαρκολά (18′) και Ζαγκέ (23′), δεχόμενη τη μείωση στο 32ο λεπτό. Με δέκα παίκτες έμειναν οι γηπεδούχοι στο 75′.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Παρί Σεν Ζερμέν, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Το βράδυ της Τετάρτης, η ομάδα το Λουίς Ενρίκε φιλοξενήθηκε από τη Νις, της οποίας και επικράτησε με 1-2, στο μεταξύ τους εξ αναβολής.

“Καρδιοχτύπησε” στο ξεκίνημα του αγώνα, βλέποντας την αντίπαλο να έχει δοκάρι στο πέμπτο μόλις λεπτό. Παρόλα αυτά, αντέδρασε με τον καλύτερο τρόπο και μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου κατάφερε να αποκτήσει σαφές προβάδισμα δυο τερμάτων. Ένα λάθος του Μαρκίνιος έφερε τη μείωση μετά το μισάωρο, ενώ μέχρι την ανάπαυλα είδε τους γηπεδούχους να έχουν κάποιες ακόμη καλές στιγμές, για την ισοφάριση. Έκανε σωστή διαχείριση μετά την ανάπαυλα, προς το φινάλε απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα, ενώ λίγο αργότερα είχε και αυτή δοκάρι.

Αντέδρασε έτσι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στην απρόσμενη ήττα με 1-3 από την Τουλούζ, που της χάλασε και τη φιέστα για τη φετινή κατάκτηση του πρωταθλήματος. Θέλει να ολοκληρώσει τώρα τις υποχρεώσεις της εδώ χωρίς προβλήματα, καθώς την ερχόμενη εβδομάδα ακολουθεί ο τελικός του κυπέλλου με τη Λυών (25/05). Αήττητη μακριά από την έδρα της φέτος (12-4-0), με την τελευταία αντίστοιχη ήττα να είναι το Φεβρουάριο του 2023, με 4-2 από τη Μονακό.

Στη διάθεση του Καταλανού τεχνικού βρίσκονται και πάλι οι Νάβας, Ντεμπελέ και Εμπαπέ, που για διάφορους λόγους απουσίαζαν από το εξ αναβολής. Γνώριμα τα όποια αγωνιστικά προβλήματα.