*Εξ αναβολής για την 7η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Γουλβς – Λίβερπουλ 3-0.

*Μόλις μια ισοπαλία στα τελευταία 17 ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (τέσσερις νίκες για τη Γουλβς, 12 για τη Λίβερπουλ.

*Η Λίβερπουλ έχασε μόλις δύο απ’ τα 17 ματς κόντρα στη Γουλβς στο πλαίσιο της Πρέμιερ Λιγκ (13-2-2).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας. Καλύτερη η Λίβερπουλ, είχε δύο δοκάρια, μπορούσε να κερδίσει.

Δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση μετά το εντός έδρας «στραπάτσο» κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης για το Τσάμπιονς Λιγκ (2-5), ήθελε να κερδίσει εκτός έδρας την Κρίσταλ Πάλας, αλλά «σκάλωσε» στο 0-0. Είχε τον πλήρη έλεγχο της μπάλας, έφτασε ποσοστά κατοχής στο 70%, στο πρώτο ημίχρονο είχε δοκάρι και μερικές καλές στιγμές. Έκανε λάθη στην άμυνα και έδωσε ευκαιρίες στον αντίπαλο, που είχε επίσης δοκάρι. Ήταν πιο σοβαρή στο δεύτερο 45λεπτο, δεν απειλήθηκε και είχε καλές στιγμές, δε σκόραρε καθαρά λόγω κακών εκτελέσεων.

«Είναι μια σούπερ σημαντική εβδομάδα. Δεν μπορούμε να το αγνοήσουμε αυτό. Έχουμε δύο εντός έδρας παιχνίδια. Θα ήθελα πολύ να δώσουμε μια μικρή ώθηση στη σεζόν. Αν υπάρχει ένας σύλλογος που μπορεί να τα καταφέρει, πιστεύω πραγματικά ότι είμαστε εμείς», είπε ο κόουτς Κλοπ. Η ομάδα του επέστρεψε στις γκέλες μετά από δύο σερί «τρίποντα» κόντρα σε Έβερτον (2-0) και Νιουκάστλ (0-2), νωρίτερα δε σκόραρε καν στα προηγούμενα δύο ματς για την Πρέμιερ Λιγκ κόντρα σε Τσέλσι (0-0 εντός) και Γουλβς (ήττα 3-0 εκτός), στο μεσοδιάστημα ηττήθηκε εκτός έδρας 2-1 απ’ την Μπράιτον για το Κύπελλο!

Έχει μόλις τρεις νίκες στα τελευταία 11 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις (3-3-5), μετρά μόλις δύο «τρίποντα» στις τελευταίες εφτά αγωνιστικές (2-2-3)! Με 36 πόντους βρίσκεται στην 7η θέση και το -9 απ’ την τετράδα, στο -3 απ’ την εξάδα! Μάλλον είναι διαθέσιμοι οι Νούνιες και Κονατέ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 10/15 Over 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 9/18 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΓΟΥΛΒΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Φούλαμ. Το 0-1 ο Σαράμπια στο 23’, το 1-1 ήρθε απ’ τον Σόλομον στο 64’.

Θα ήθελε κάτι περισσότερο στο εκτός έδρας απαιτητικό ματς της Παρασκευής κόντρα στη Φούλαμ, το τελικό 1-1 ωστόσο την άφησε ικανοποιημένη. Έκανε καλό πρώτο ημίχρονο, ήταν η καλύτερη ομάδα του γηπέδου και προηγήθηκε στο 23’, η Φούλαμ δεν είχε συνοχή ανασταλτικά και της έλειψε η δημιουργία. Η ομάδα του Λονδίνου βελτιώθηκε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, έβγαλε ανθεκτικότητα, πήρε σημαντικές βοήθειες απ’ τους παίκτες που ήρθαν απ’ τον πάγκο (Σόλομον, Λούκιτς), ισοφάρισε και πίεσε για την ανατροπή. Μπορούσε να πάει προς οποιαδήποτε πλευρά η νίκη, δίκαιο το αποτέλεσμα.

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα μετά την εντός έδρας αναπάντεχη ήττα απ’ την Μπόρνμουθ (0-1), νωρίτερα η Γουλβς επικράτησε 3-0 της Λίβερπουλ (εντός) και Σαουθάμπτον (1-2 εκτός), μετρά ρεκόρ 2-1-2 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, ανέβηκε στους 24 πόντους και πλέον είναι 15η, στο +4 απ’ την τελική τριάδα. Έχασε μόλις μια φορά στα τελευταία έξι εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος, απ’ τη Μάντσεστερ Σίτι (3-0), είχε ρεκόρ 2-3-1 σ’ αυτή τη σειρά αγώνων. Μάλλον δεν προλαβαίνει ο Κούνια.