34η αγωνιστική (τελευταία)

*Καλύτερο αποτέλεσμα από τη Λυών, θέλει απόψε η Λανς, έτσι ώστε να τερματίσει στην έκτη θέση. Αδιάφορη βαθμολογικά η Μονπελιέ.

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μονπελιέ – Λανς 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ρεν, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Φουλζινί στο 48′, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 82′.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Λανς, μετά και τη νίκη με 2-0 επί της Λοριάν. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν υποδέχθηκε τη Ρεν, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στις δυο ομάδες, με τη μοναδική αξιόλογη στιγμή να ανήκει στην ίδια, αλλά τον αντίπαλο πορτιέρο να αποκρούει δύσκολα το σουτ του Ντα Κόστα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως, ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει πολύ γρήγορα το προβάδισμα. Αν και έδειχνε να αντέχει, εν τέλει λύγισε προς το φινάλε, δεχόμενη την ισοφάριση για το τελικό αποτέλεσμα.

Με το βαθμό που πήρε, έφτασε τους 50 συνολικά και είναι στην έκτη θέση, την οποία και μοιράζεται με τη Λυών, της οποίας και υπερτερεί έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων. Οπότε και θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από αυτή, έτσι ώστε να πάρει αυτή το ευρωπαϊκό εισιτήριο και να περιμένει τον τελικό κυπέλλου, για να δει αν θα παίξει στο Γιουρόπα ή στο Κόνφερενς Λιγκ. Ηττήθηκε μια φορά στα πέντε τελευταία εντός της (3-1-1).

Στην αποστολή για το αποψινό παιχνίδι βρίσκεται και ο 38χρονος τερματοφύλακας Ζαν-Λουίς Λεκά, ο οποίος αναμένεται να ξεκινήσει βασικός στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας τους. Απουσιάζουν οι τραυματίες Ελ Αϊναουί, Κέβιν Ντανσό και Μπράις Σαμπά.

Λανς Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Μονακό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 52ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 65′.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των έξι αγώνων για τη Μονπελιέ στο πρωτάθλημα, στο οποίο και είχε τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μισέλ ντερ Ζακαριάν υποδέχθηκε τη Μονακό, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 0-2.

Αποτέλεσμα δίκαιο, με τους Μονεγάσκους να είναι ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Μπορεί να μην υπήρχε σκορ αλλά και κάποια αξιόλογη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο, με την επιστροφή όμως από τα αποδυτήρια είδε την αντίπαλο να παίρνει τα ηνία. Λίγο αργότερα, η ίδια άγγιξε την ισοφάριση, όμως το πλασέ του Κουλιμπαλί σταμάτησε στο δοκάρι, και στο αμέσως επόμενο λεπτό δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Μετά και από αυτή την απώλεια, βρίσκεται στο δεύτερο μισό της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 40 βαθμούς. Οπότε και είναι αδιάφορη σε αυτή την τελευταία στροφή, καθώς απέχει τόσο από τις ευρωπαϊκές θέσεις, όσο και από την επικίνδυνη ζώνη. Παρέμεινε αλώβητη ωστόσο στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε 4/5 νίκες.

Εκτός αποστολής βρίσκεται ο Σαβανιέ, καθώς εκτίει τη δεύτερη αγωνιστική της τιμωρίας του, όπως επίσης και οι τραυματίες Λακόμτ, Κουγιατέ, Φερί, Ταμάρι και Νορντέν. Αντιθέτως, στη διάθεση του προπονητή τους τέθηκαν και πάλι οι Καζρί και Μινκαρελί.