*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Γαλλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθούν απευθείας πέναλτι.

*Ανακοινώθηκε sold out.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρωτάθλημα: Στρασμπούργκ – Λυών 2-1

ΛΥΩΝ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Μετς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 13ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Λακαζέτ (45’+1) και Μπενραχμά (60′).

Από ένα νικηφόρο σερί πέντε αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Λυών. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Πιέρ Σαζ φιλοξενήθηκε από τη Μετς, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Βρέθηκε πίσω από νωρίς, στην πρώτη ουσιαστικά φάση που απειλήθηκε και η οποία ξεκίνησε από λάθος που έγινε στη μεσαία γραμμή. Γλίτωσε από δεύτερο τέρμα λίγο αργότερα και σταδιακά ισορρόπησε την κατάσταση και έγινε πιο απειλητική. Ισοφάρισε εν τέλει στο φινάλε του ημιχρόνου, εκμεταλλευόμενη και τις κόντρες που πήρε, ενώ ολοκλήρωσε και την ανατροπή με τη συμπλήρωση μιας ώρας. Έπαιξε συντηρητικά στη συνέχεια, χρειάστηκε όμως και τις επεμβάσεις του Λοπές.

Τέταρτη νίκη στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές, “σκαρφάλωσε” στη 10η θέση της κατάταξης και άνοιξε στους έξι τη διαφορά της από την επικίνδυνη ζώνη. Επικράτησε στα 5/6 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε και μια ήττα. Στο φετινό κύπελλο απέκλεισε κατά σειρά τις Πορταρλιέ (0-3 εκτός), Μπερζεράκ (1-2 εκτός) και Λιλ (2-1 εντός).

Όπως ανακοίνωσε ο κόουτς Σαζ, ο φορ Λακαζέτ θα ξεκινήσει από τον πάγκο απόψε, την ώρα που επιστρέφει ο μπακ Ταλιαφίκο, ο οποίος λόγω τιμωρίας δεν έπαιξε στο πρωτάθλημα.

Λυών Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Σκοράρει στα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-3 από τη Μπρεστ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 33′, δέχθηκε δεύτερο τέρμα επτά λεπτά αργότερα, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται με πέναλτι, με τη συμπλήρωση μιας ώρας.

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα έδωσε η Στρασμπούργκ. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά υποδέχθηκε τη Μπρεστ, κόντρα στην οποία γνώρισε βαριά ήττα με 0-3.

Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, καθώς η εμφάνιση της ήταν αρκετά απογοητευτική. Υπέπεσε σε αρκετά αμυντικά λάθη, τα οποία και “πλήρωσε” δις στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, έκανε δώρο στην αντίπαλο πέναλτι, σε χέρι που έγινε μέσα στην περιοχή, με αποτέλεσμα να δεχθεί και τρίτο τέρμα. Δεν ήταν ικανή να διεκδικήσει κάτι στην πορεία, χωρίς να έχει και κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Έφτασε έτσι τις έξι διαδοχικές αγωνιστικές χωρίς τρίποντο (0-2-4), έχοντας ηττηθεί στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξ αυτών. Υποχώρησε έτσι ακόμη περισσότερο στην κατάταξη, μοιράζεται την 12η θέση με τη Ναντ και είναι πλέον στο +3 από την τελευταία τριάδα και την επικίνδυνη ζώνη. Πήρε ωστόσο αποτέλεσμα στις 6/7 πιο πρόσφατες εξόδους της (3-3-1). Στο φετινό κύπελλο απέκλεισε κατά σειρά τις Αβουάν (0-4 εκτός), Κλερμόν (1-3 εκτός) και Χάβρη (3-1 εντός).

Πέρα από τους γνώριμους απόντες, στα πιτς για το αποψινό παιχνίδι θα παραμείνουν και οι Αμπακάρ Σιλά και Μόις Σαχί Ντιόν. Αν και στην αποστολή, δίνεται αμφίβολος ο Χαμπίμπ Ντιαρά.