34η αγωνιστική (τελευταία)

*Καλύτερο αποτέλεσμα από τη Λανς θέλει η Λυών, έτσι ώστε να τερματίσει στην έκτη θέση. Αδιάφορη η Στρασμπούργκ.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Στρασμπούργκ – Λυών 2-1

*Στο κύπελλο: Λυών – Στρασμπούργκ 0-0 (πεν. 4-3)

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Κλερμόν, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Μανγκαλά στο 53ο λεπτό.

Από την τρίτη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Λυών, μετά και από εκείνες επί των Μονακό (3-2 εντός) και Λιλ (3-4 εκτός). Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Πιέρ Σαζ φιλοξενήθηκε από την Κλερμόν, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1.

Λίγα πράγματα σε ένα γενικά κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, με την ίδια να έχει δοκάρι στο ξεκίνημα και με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου να χρειάζεται επέμβαση του Λόπες για να αποφύγει τα χειρότερα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως, κατάφερε να πάρει από νωρίς τα ηνία και να διατηρήσει το προβάδισμα αυτό μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Έφτασε έτσι τις πέντε νίκες στις έξι τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, στις οποίες είχε και μια ήττα από την Παρί (4-1 εκτός). Μοιράζεται την έκτη θέση με τη Λανς, η οποία οδηγεί στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Σε περίπτωση όμως που η Παρί κατακτήσει το κύπελλο, η έκτη θέση θα οδηγήσει στο Γιουρόπα Λιγκ, εισιτήριο που μπορεί να πάρει η ίδια, αν πάρει αυτή το κύπελλο. Επικράτησε στα 4/6 τελευταία εντός της (4-1-1).

Δεν έχουν αναφερθεί πιθανά αγωνιστικά προβλήματα, με εξαίρεση τον Λεπενάντ, ωστόσο παραμένει ερωτηματικό ο μπαλ Ταλιαφίκο, που έμεινε εκτός στο τελευταίο.

Λυών Στατιστικά

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Μετς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 54ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Εμεγκά (89′) και Αντρέι Σάντος (90’+1).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Στρασμπούργκ, μετά από τις τρεις διαδοχικές ήττες που υπέστη κόντρα σε Λιλ (1-0 εκτός), Νις (1-3 εντός) και Χάβρη (3-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά υποδέχθηκε τη Μετς, της οποίας και επικράτησε με 2-1.

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο ανάμεσα στις δυο ομάδες, με την ίδια να έχει περισσότερο το μυαλό στα μετόπισθεν και να έχει απάντηση στις όποιες προσπάθειες της αντιπάλου. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια βρέθηκε πίσω στο σκορ, παρόλα αυτά έβγαλε αντίδραση και με δυο τέρματα στο φινάλε, κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή του σκορ.

Βρίσκεται έτσι στο δεύτερο μισό της κατάταξης και στο +10 από την τελευταία τριάδα της κατάταξης, οπότε και δεν έχει κίνητρο σε αυτή την τελευταία στροφή του πρωταθλήματος, καθώς δεν διεκδικεί κάτι. Πανηγύρισε ένα διπλό στις οκτώ πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες, έχοντας σκοράρει μια φορά στις τρεις τελευταίες εξ αυτών.

Την πρώτη τους κλήση στην αποστολή πήραν οι νεαρού Ντιαλό και Ουοτρό. Αντιθέτως, εκτός βρίσκονται οι Μουανγκά, Ντεμινγκέ, Άνζελο, Γκαμεϊρό και Μοτιμπά.