* Αήττητη η Μποαβίστα στα 11 τελευταία μεταξύ τους (7-4-0)!

* Στον 1ο γύρο (05/09): Μποαβίστα – Πάσος Φερέιρα 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Εστορίλ. Ο Μπούτζκε έκανε το 0-1 στο 16ο λεπτό και δέκα λεπτά αργότερα ο Τόμας διπλασίασε το προβάδισμα της Πάσος Φερέιρα. Ο Ζεράλδες μείωσε για την Εστορίλ στο 50’ και ο Χολσγκρόουβ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 64’.

Η Πάσος έχει σφυγμό στο 2023 μετά την επιστροφή του κόουτς Πεϊσότο, στα 7 τελευταία παιχνίδια της πήρε τους 10 από τους 13 πόντους που έχει σύνολο στην σεζόν και σήμερα έχει την ευκαιρία με νίκη να ξεκολλήσει από τον πάτο της βαθμολογίας, όπου βρίσκεται από τον Αύγουστο.

Μπήκε με ένταση και αυτοπεποίθηση στην αναμέτρηση του Εστορίλ, απείλησε πριν προηγηθεί με κεφαλιά του φορ της σε στατική φάση. Της ακυρώθηκε μέσω VAR παρόμοιο γκολ, αλλά διπλασίασε τα τέρματά της με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής σε ένα πρώτο ημίωρο κυριαρχίας! Με “καθαρή’ ευκαιρία της στην αντεπίθεση ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, αλλά η Εστορίλ μείωσε στην πρώτη της φάση στο ματς. Παρέμεινε ψύχραιμη η Πάσος, συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό και ανέκτησε διαφορά δύο τερμάτων με τύχη στο σουτ του Σκωτσέζου χαφ της. Εύκολη η διαχείριση στην συνέχεια.

“H ομάδα μας έχει μαζέψει βαθμούς, αλλά θέλουμε περισσότερους. Θα πρέπει να είμαστε δυνατοί και συμπαγείς απέναντι σε μία ομάδα με καλούς παίκτες. Δεν είναι παιχνίδι ζωής και θανάτου, έχουμε πολύ δρόμο ακόμα” δήλωσε ο κόουτς Πεϊσότο, ο οποίος έχει άδειο απουσιολόγιο μετά και την επιστροφή του Μαρακάς (στόπερ) από τιμωρία.

ΠΑΣΟΣ ΦΕΡΕΪΡΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Μπενφίκα. Ο Ζιλμπέρτο έκανε το 1-0 στο 55ο λεπτό, αλλά ο Ενζί ισοφάρισε για την Μποαβίστα στο 58’. Ο Ζοάο Μάριο έχασε πέναλτι για την Μπενφίκα στο 72’, αλλά ο Ράμος στο 82’ έκανε το 2-1 και στις καθυστερήσεις ο Μούσα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το πάλεψε το πολύ δύσκολο παιχνίδι στο “Ντα Λουζ”, άγχωσε την πρωτοπόρο της λίγκας, όμως δεν άντεξε μέχρι τέλους κι έφτασε τα τέσσερα παιχνίδια δίχως νίκη (0-2-2), χάνοντας κι άλλο έδαφος στις ευρωπαϊκές φιλοδοξίες της.

Με ευκαιρία της Μπενφίκα πριν συμπληρωθεί λεπτό ξεκίνησε το παιχνίδι, αλλά η Μποαβίστα κατάφερε να περιορίσει την επιθετικότητα των “αετών” στο πρώτο μέρος, αν και αυτοί είχαν δύο κλασικές ευκαιρίες για προβάδισμα. Τελικά το βρήκαν σε φόρτωμα της περιοχής, αλλά οι “σκακιστές” είχαν άμεση απάντηση στην πρώτη δική τους φάση. Ασφυκτική η πίεση της Μπενφίκα στο τελευταίο ημίωρο, ο κίπερ Μπρακάλι έβγαλε το αυστηρότατο πέναλτι, αλλά δεν είχε απάντηση στους Ράμος και Μούσα λίγο αργότερα.

“Σκοράρουμε αρκετά, είμαστε η 6η καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα και η ομάδα μετα περισσότερα δοκάρια, αλλά θα πρέπει να είμαστε πιο ισορροπημένοι, πιο οργανωμένοι στο transition και συγκεντρωμένοι, γιατί οι λεπτομέρειες κάνουν μεγάλη διαφορά”, σχολίασε ο κόουτς Πετίτ.

Αμφίβολος δίνεται ο βασικός φορ και αρχισκόρερ της ομάδας Ενζί, επιστρέφουν από τιμωρίες καρτών οι Πέρες (χαφ) και Αμπασκάλ (στόπερ), αντιθέτως συμπλήρωσαν κάρτες οι Σάσο (στόπερ) και Λουρένσο (εξτρέμ).