* Στον 1ο γύρο (03/12): Ανκαραγκιουτσού – Μπεσίκτας 1-1

* Στο 2ο γύρο (19/04): Μπεσίκτας – Ανκαραγκιουτσού 2-0

✅ Δείτε όλα τα σημερινά προγνωστικα στοιχηματος

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Ρίζεσπορ. Ο Ολαβογίν (5’) άνοιξε το σκορ για την Ρίζεσπορ, οι Κόλεϊ (7’), Ρασίτσα (65’) γύρισαν προσωρινα το ματς για την Μπεσίκτας. Ο Τοπτσιού (68’) ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους και ο Γουόραλ (90+7’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Άμεση επιστροφή στις νίκες για τους “αετούς”, δραματική και κομβική για το πλασάρισμα εντός ευρωπαϊκών θέσεων στην Super Lig αυτή της περασμένης Παρασκευής.

Ζωηρό το ξεκίνημα της Μπεσίκτας στο ματς, δεν πτοήθηκε από το 0-1 σε κόρνερ, είχε άμεση απάντηση σε δεύτερο χρόνο από δικό της κόρνερ κι αρκετές ευκαιρίες να γυρίσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο.

Έπεσε το τέμπο στο ξεκίνημα του δευτέρου, αλλά η δημιουργία του Γκεζάλ σε μετάβαση έφερε το γκολ της ανατροπής. Άμεση απάντηση είχε όμως και η Ρίζεσπορ, ξανά σε στατική φάση, ενώ ενδιάμεσα δεν απείλησε. Δεν εξαργύρωσε τις ακόλουθες ευκαιρίες της η Μπεσίκτας και μία ακόμη στατική φάση έμελλε να κρίνει το ματς στις καθυστερήσεις.

Για να βρεθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης απέκλεισε κατά σειρά τις Εγιουπσπόρ (4-0 εντός), Αντάλιασπορ (1-2 εκτός) και Κόνιασπορ (2-0 εντός). 16 φορές έχει βρεθεί στον τελικό, τελευταία το 2021 όταν σήκωσε το 10ο τρόπαιο της ιστορίας της.

Στα αγωνιστικά νέα, είναι ξανά διαθέσιμοι οι σημαντικοί Μαζουακού (αρ. μπακ), Φερνάντες (μέσος) που έλειψαν την Παρασκευή, όπως και ο Αλ Μουσράτι (μέσος) που ήταν τιμωρημένος.

Αντιθέτως, τραυματίστηκε στο τελευταίο ματς ο Κόλεϊ (στόπερ) και προστέθηκε στους ήδη απόντες Ζαϊνουτντίνοφ (αρ. μπακ/χαφ), Χατζιαχμέτοβιτς (μέσος), Μπινγκιόλ (μέσος).

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 7/9 τελευταία εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΝΚΑΡΑΓΚΙΟΥΤΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Αλάνιασπορ. Ο Χατζηγιοβάνης (10’) άνοιξε το σκορ για την Ανκαραγκιουτσού, στο 87’ η Αλάνιασπορ έμεινε με 10 παίκτες, αλλά ισοφάρισε με πέναλτι του Αϊντίν στο 90+5’.

3η σερί ισοπαλία για τους πρωτευουσιάνους αυτή της Παρασκευής, δεύτερη για το πρωτάθλημα, όπου διατηρούν μία αξιόλογη απόσταση (+4) από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά ακολουθούν παιχνίδια με αντιπάλους που βρίσκονται εντός αυτής.

Σε μετάβαση χτύπησε ο Χατζηγιοβάνης με ωραίο πλασέ για το 1-0 της Ανκαραγκιουτσού, η οποία έβγαλε το πρώτο ημίχρονο δίχως κινδύνους και με δύο δυνατές στιγμές για να ντουμπλάρει το προβάδισμα.

Διαφορετική ιστορία το δεύτερο ημίχρονο, έπαιξε παθητικά (28% κατοχή), πιέστηκε πολύ στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και σε μία από τις πολλές επισκέψεις των φιλοξενούμενων στην περιοχή της υπέπεσε στο πέναλτι της ισοφάρισης, παρότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω.

“Πανικόβλητο” χαρακτήρισε το παιχνίδι της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο ο κόουτς Εμρέ και χαρακτήρισε δύσκολο το φινάλε της σεζόν.

Για να βρεθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου απέκλεισε τις Ισκεντερούν (3-1 εντός) και Ερζιτσάνσπορ (5-1 εντός) χαμηλότερων κατηγοριών, ενδιάμεσα λύγισε μπρος στο κοινό της την Ρίζεσπορ (3-1) και στα προημιτελικά πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν της για να θριαμβεύσει επί της Φενέρμπαχτσε (3-0)!

Πέρσι έφτασε και πάλι ως τα ημιτελικά του θεσμού, όπου αποκλείστηκε στην παράταση της εντός έδρας ρεβάνς από την Μπασακσεχίρ! Το 1991 βρέθηκε για τελευταία φορά στον τελικό, ενώ έχει κατακτήσει δις το τρόπαιο (1972, 1981).

Στα αγωνιστικά νέα, τραυματίες παραμένουν οι Ουλουντάγκ (αρ. μπακ), Μορουτσάν (εξτρέμ), εκτός λίστας είναι ο Χάνουσεκ (αρ. μπακ).