14η αγωνιστική

*Αήττητη η Χέλσινγκμποργκ στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Έργκριτε, επικρατώντας στα πέντε εξ αυτών.

ΕΡΓΚΡΙΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 από τη Μπράγκε, για το πρωτάθλημα. Αγωνιζόμενη με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 25′, βρέθηκε με 2-0 πίσω στο ημίχρονο (33′, 45’+4) και παρότι μείωσε με τον Μούγιανιτς στο 61′, στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (83′, 85′).

Την τρίτη διαδοχική της ήττα υπέστη στο πρωτάθλημα η Έργκριτε, μετά και από εκείνες κόντρα σε Λαντσκρόνα (0-1 εντός) και Έστερσουντ (2-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζέφρι Άουμπιν φιλοξενήθηκε από τη Μπράγκε, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 4-1. Δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστική σε καμία περίπτωση και δέχθηκε τέσσερα τέρματα, παρότι έπαιζε και με παίκτη περισσότερο από τα μέσα του ημιχρόνου.

Έστω και σε ισοβαθμία βρίσκεται εκτός της επικίνδυνης ζώνης, έχοντας συγκεντρώσει 14 βαθμούς μέχρι τώρα. Ηττήθηκε μια φορά στα έξι φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Δεν υπολογίζεται για το σημερινό Έργκριτε – Χέλσινγκμποργκ, ο μέσος Ντάνιελ Πάουλσον, καθώς συμπλήρωσε κάρτες.

Έργκριτε Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Έστερσουντ, για το πρωτάθλημα. Το αυτογκόλ του Ρασκ στο 80ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Χέλσινγκμποργκ, μετά και από εκείνη επί της Εσκιλστούνα (0-1 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στιούαρτ Μπάξτερ υποδέχθηκε την Έστερσουντ, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Έπαιξε αρκετά επιθετικά και είχε φάσεις, αλλά δεν ήταν αρκετά εύστοχη. Ωστόσο, ένα αυτογκόλ προς το φινάλε ήταν αρκετό για να της χαρίσει το τρίποντο.

Παρά τη νέα επιτυχία, διατηρείται χαμηλά στη βαθμολογία Β Σουηδίας, με 13 βαθμούς, ούσα πάνω μόνο από τις Εσκιλστούνα και Σκέβντε. Πανηγύρισε μια νίκη στις επτά φετινές εξόδους της (1-2-3). Μακροχρόνια τα όποια αγωνιστικά προβλήματα έχει να αντιμετωπίσει, στην αποστολή ο νεοαποκτηθής Πάβλε Βάγκιτς, που ήρθε ως δανεικός από τη Χάμαρμπι.