*Στον πρώτο γύρο: Σάλκε – Όσναμπρουκ 4-0

*Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών σε ουδέτερη έδρα, το “Millerntor” που βρίσκεται στο Αμβούργο.

*Ήταν προγραμματισμένη για το Μεγάλο Σάββατο (4/5) αλλά αναβλήθηκε, λόγω προβλημάτων στην οροφή του “Bremer Brücke”.

*NG στα δύο τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

✅ Δείτε όλα τα παιχνίδια στο κουπόνι για στοιχημα ✅

ΟΣΝΑΜΠΡΟΥΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με το Μαγδεμβούργο. Ο Τεξέιρα άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 41′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Νιασέ από τα έντεκα βήματα τρία λεπτά αργότερα.

Την ευκαιρία να εκμεταλλευτεί τις ήττες των Χάνσα Ρόστοκ (17η) και Βέχεν (16η) έχει η Όσναμπρουκ που απέχει επτά βαθμούς από τα πλέι άουτ, τρεις στροφές πριν πέσει η αυλαία της σεζόν. Την προηγούμενη βδομάδα επέστρεψε με την ισοπαλία από την έδρα του Μαγδεμβούργου, φτάνοντας μία ανάσα από το “τρίποντο” στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Βριντ έπιασε το σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Το συγκρότημα του Κόσινατ αγνοεί τη νίκη σε τρεις αγωνιστικές (0-1-2), πανηγύρισε την τελευταία επί της Γκρόιτερ Φιρτ (2-0 εντός) στις 7 Απριλίου. Η Όσναμπρουκ γνώρισε την ήττα στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις με τη Σάλκε, μη καταφέρνοντας να σκοράρει σε αυτές.

ΟΣΝΑΜΠΡΟΥΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΑΛΚΕ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη Φορτούνα Ντίσελντορφ. Ο Καραμάν άνοιξε το σκορ στο 55′, προτού απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι με Τανάκα (67′).

Τέλος στο νικηφόρο σερί έξι αγωνιστικών της Φορτούνα Ντίσελντορφ έβαλε η Σάλκε (σ.σ. έκλεισε 120 χρόνια το Μεγάλο Σάββατο) την προηγούμενη βδομάδα στη “Veltins Arena”. Εμφανίστηκε αρκετά ανταγωνιστική, εκμεταλλεύτηκε μία από τις λιγοστές μεγάλες ευκαιρίες που δημιούργησε και στάθηκε τυχερή στο 67′, όταν ο Ντε Βάις σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Μούλερ (πέντε αποκρούσεις) με κεφαλιά.

Πέντε βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη βρίσκονται οι “βασιλικοί μπλε” που, ουσιαστικά, απέφυγαν το μοιραίο. Παραμένουν αήττητοι σε πέντε αγωνιστικές (1-4-0), γνώρισαν μία ήττα σε οχτώ από τη Χέρτα (5-2 εκτός) στις 17 Μαρτίου (δύο νίκες, πέντε ισοπαλίες). Θα πρέπει να γυρίσουμε στο Μάιο 1990 για να βρούμε την τελευταία φορά που η Σάλκε δέχτηκε γκολ από την Όσναμπρουκ: Είχε ηττηθεί εκτός έδρας με 3-1.