*Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στα νοκ άουτ της διοργάνωσης και η 3η συνεχίζει στο Copa Sudamericana.

*Στον πρώτο γύρο: Ατλέτικο Μινέιρο – Ροζάριο Σεντράλ 2-1

*Το παιχνίδι θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας

Δείτε τα Προγνωστικά Copa Libertadores

ΡΟΖΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ (Αργεντινή)

Προηγούμενο ματς: Η Ροζάριο Σεντράλ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Καράκας, αν και βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Πέρνια στο 25’, ισοφαρίζοντας με τον Μόντιτσα στο 67’.

Η Ροζάλιο Σεντράλ αποκλείστηκε από τα play off του Copa da Liga στην Αργεντινή, ουσιαστικά της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος, με αποτέλεσμα να μην έχει αγωνιστικές υποχρεώσεις εδώ και καιρό. Τελευταία παιχνίδι της ήταν για τον συγκεκριμένο θεσμό, το 1-1 που έφερε στο γήπεδο της ουραγού Καράκας.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία της, τέταρτο σερί παιχνίδι που δεν κερδίζει, αν και στο γήπεδό της είναι αήττητη εδώ και δύο αγώνες, με μία νίκη και μία ισοπαλία. Και γενικώς το 2024 στην έδρα της έχασε μόνο από την Μπαράκας, με τέσσερις νίκες σε οκτώ αγώνες.

Είχε τον χρόνο λοιπόν να προετοιμαστεί κατάλληλα τόσο για την έναρξη του πρωταθλήματος Αργεντινής, που ξεκινάει το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, όσο και για το σημερινό κρίσιμο παιχνίδι. Άλλωστε είναι στην δεύτερη θέση του ομίλου και φαίνεται πώς όποια ομάδα πάρει βαθμό από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μινέιρο, θα έχει κάνει σημαντικό βήμα πρόκρισης.

Ροζάριο Σεντράλ Στατιστικά

*Τέσσερα σερί G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*Τέσσερις σερί αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

*6/8 under 2,5 εντός έδρας

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΪΡΟ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Μινέιρο έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Φλουμινένσε, αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 από τέρματα των Κάνο (4’), Ρενάτο Αουγκούστο (61’). Ισοφάρισε με δύο γκολ του Βάργκας μέσα σε έξι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (73’, 79’).

Η Ατλέτικο Μινέιρο είναι σε φάση άρνησης ήττας, αφού έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Φλουμινένσε, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο 61ο λεπτό!

Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη της ισοπαλία έπειτα από τέσσερις σερί νίκες, ενώ γενικώς είναι αήττητη εδώ και 11 αγώνες, με εφτά νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Αλλά και μακριά από την έδρα της έχει τρεις νίκες στα πέντε τελευταία που δεν χάνει, έχοντας γενικώς μόνο δύο ήττες εκτός.

Έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά τη σεζόν, συμμετέχει σε τρεις θεσμούς με επιτυχία (εθνικό πρωτάθλημα, κύπελλο Βραζιλίας και Κόπα Λιμπερταδόρες), κάτι που πιστώνεται και στον Αργεντίνο τεχνικό της, Γκάμπριελ Μιλίτο.

Ειδικά στο Κόπα Λιμπερταδόρες, ένας βαθμός απόψε θα είναι αρκετός για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση, αφού ως τώρα έχει μόνο νίκες στον όμιλο!