26η αγωνιστική

*Με under2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι τελευταίες 4 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΠΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 3-0 απέναντι στη Νιόρ, για την περασμένη αγωνιστική. Δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, αλλά στο β’ μέρος επέβαλε το ρυθμό της, κυριάρχησε και έφτασε δίκαια στο 1-0 στο 72′. Οι φιλοξενούμενοι είχαν απόλυτα παθητικό ρόλο, με τον Ζιλαβογκί να κάνει το 2-0 στο 86′, με το δεύτερο του γκολ στο παιχνίδι. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Επιστροφή στις νίκες για την Παρί μετά από πέντε αγωνιστικές. Βρίσκεται σταθερά στη μέση της βαθμολογίας, στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη 17η Ντιζόν. Μετράει 2 νίκες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος, αμφότερες με over2.5 γκολ. “Αγκάθι” εντός έδρας η επιθετική της λειτουργία, έχει σημειώσει μόλις 11 γκολ σε 11 αγώνες.

Σταθερά εκτός οι Λόπεζ, Σανόγκο και Πιρί. Τιμωρημένος ο Μπερνό.

ΠΑΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα τελευταία 3 παιχνίδια της.

*G/g στα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 1-2 απέναντι στην Καέν, για την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, πλήρωσε τα αμυντικά της λάθη και έμεινε πίσω στο σκορ με 0-2 στο 42′. Μείωσε σε 1-2 νωρίς στο β’ μέρος (54′), κυριάρχησε σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερε να βρει κι άλλο γκολ, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι τέλους.

Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη για την Γκινγκάμπ, μετράει τρεις ήττες στα τελευταία πέντε της για το πρωτάθλημα. βρίσκεται στη 12η θέση της βαθμολογίας, στο +8 από την επικίνδυνη ζώνη και τη 17η Ντιζόν. Από τις καλύτερες εκτός έδρας ομάδες της κατηγορίας, μετράει μόλις 1 ήττα στα τελευταία 5 παιχνίδια μακριά από το γήπεδο της, με τα τέσσερα πιο πρόσφατα να ολοκληρώνονται με under2.5 γκολ.

Τιμωρημένος ο Γκοντίν. Τραυματίστηκε ο Μπαρθελμέ. Σταθερά εκτός οι Λεμονιέ, Μεργκέμ, Μανσό και Ντιαρά.