*3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.

*Ο αγώνας διεξάγεται σε διαφορετική έδρα, Estadio Bicentenario Francisco Sánchez Rumoroso (Έδρα της Κοκίμπο Ουνίδο).

*Τον όμιλο συμπληρώνουν οι Φλαμένγκο και Μπολιβάρ.

*Είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν.

Δείτε τα Προγνωστικά Κόπα Λιμπερταδόρες

ΠΑΛΕΣΤΙΝΟ (ΧΙΛΗ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Ουνιβερσιδάδ Ντε Τσίλε με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Παλάσιος στο 2’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Καράσκο στο 45+4’. Το 1-2 πέτυχε ο Ριγκαμόντι με αυτογκόλ στο 59’, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Καρβαχάλ στο 80’.

Το βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος κατάφερε να σώσει η Παλεστίνο. Μπήκε νωθρά και έμεινε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ακολούθησε παρόμοιο σκηνικό, αφού υπέκυψε στην πίεση των φιλοξενούμενων με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, πετυχαίνοντας και πάλι την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά.

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα θέλει να δώσει η ομάδα του Πάμπλο Σάντσες, αποσπώντας τους πρώτους της βαθμούς στη διοργάνωση τη φετινή σεζόν. Δεν έχει εκκινήσει όπως θα ήθελε, αφού ηττήθηκε τόσο κόντρα στη Μπολιβάρ (0-4), όσο και απέναντι στη Φλαμένγκο (2-0), χωρίς μάλιστα να έχει καταφέρει ακόμα να βρει δίχτυα. Βελτιωμένη παρ’ όλα αυτά στις τελευταίες εγχώριες αναμετρήσεις της, μετράει δύο νίκες και μία ισοπαλία, με τον προπονητή της Πάμπλο Σάντσες να είναι αρκετά ικανοποιημένος με την εικόνα της ομάδας του. Μονόδρομος η νίκη αν θέλει να έχει βάσιμες ελπίδες για να διεκδικήσει την πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης, ενώ μπορεί να θέσει σημαντικές βάσεις ακόμα και για την κατάκτηση της 3ης θέσης του ομίλου που θα της δώσει συνέχεια στο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Εκτός αποστολής ο εδώ και καιρό τραυματίας Μέτσα, ενώ προστέθηκε στη λίστα και ο αμυντικός Μπιζαμά.

Παλεστίνο Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΙΓΙΟΝΑΡΙΟΣ (ΚΟΛΟΜΒΙΑ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Περέιρα με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Ροντρίγκεζ στο 17’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Καμπρέρα στο 63’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κάστρο με πέναλτι στο 89’.

Αποτελεσματική εμφάνιση και νίκη για τη Μιγιονάριος. Παρά το γεγονός ότι δεν είχε την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και απείλησε με τις περισσότερες, παίρνοντας προβάδισμα σχετικά νωρίς στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη υπέκυψε λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όμως στα τελευταία λεπτά ευστόχησε από την άσπρη βούλα, πετυχαίνοντας το καθοριστικό γκολ.

Να διευρύνει το νικηφόρο σερί της θέλει σήμερα, αποσπώντας το πρώτο της τρίποντο και σε αυτή τη διοργάνωση. Μία ισοπαλία και μία ήττα είναι ο απολογισμός της, όντας στη 3η θέση του ομίλου με 1 βαθμό. Αρέσκεται στο επιθετικό ποδόσφαιρο, είναι τρομερά αποτελεσματική σε ότι αφορά την επιθετική της γραμμή, αφού σκοράρει ασταμάτητα τόσο εντός, όσο και εκτός έδρας. Το μεγάλο της πρόβλημα είναι η άμυνά της, αφού παραμελεί μονίμως τα καθήκοντά της, με αποτέλεσμα να δέχεται εύκολα γκολ, αν και τελευταία δεν φάνηκε να την επηρεάζουν ιδιαίτερα στα αποτελέσματά της.

Δεν θα έχει στη διάθεσή του ο Αλμπέρτο Γκαμέρο τους τραυματίες Βαλένσια και Μπερτέλ, καθώς επίσης ούτε και τον τιμωρημένο Αλφόνζο, ο οποίος αποβλήθηκε στο ματς με τη Μπολιβάρ.