11η αγωνιστική

*No Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από τη Λανς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 27ο λεπτό, για να δεχθεί τα υπόλοιπα τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (58′, πεν. 72′, 89′).

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Ναντ, μετά και από εκείνες επί των Στρασμπούργκ (1-2 εκτός) και Μονπελιέ (2-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πιέρ Αριστουά φιλοξενήθηκε από τη Λανς, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 4-0.

Κατώτερη των προσδοκιών σε γενικές γραμμές η εμφάνιση της. Παρότι ήταν ανταγωνιστική στο ξεκίνημα, υπέπεσε σε πέναλτι λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Γεγονός που την έριξε ψυχολογικά και στην πορεία παραδόθηκε στην ανωτερότητα της αντιπάλου της, δεχόμενη ακόμη τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο.

Αυτή ήταν και τέταρτη ήττα της, μετά τις δέκα πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και παραμένει στους 14 βαθμούς μέχρι τώρα. Αξίζει να σημειωθεί ότι έμεινε αήττητη στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της, έχοντας κατά σειρά από δυο ισοπαλίες και νίκες.

“Είναι μια ομάδα με πολύ καλή φυσική κατάσταση, που παίζει αρκετά επιθετικά και πιέζει ψηλά. Εξαρτάται από εμάς πώς θα την αντιμετωπίσουμε και θα την πληγώσουμε. Θα πρέπει να επιβάλλουμε το παιχνίδι μας, να την αναγκάσουμε να βγει μπροστά και να εκμεταλλευτούμε τους χώρους”, δήλωσε ο μέσος Σιριβέγια.

Ναντ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΕΜΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Λοριάν, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα στο 84ο λεπτό με τον Γουίλσον-Έσμπραντ.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Ρεμς, μετά από δυο παιχνίδια, στα οποία είχε μια ήττα (1-3 από Μονακό) και μια ισοπαλία (1-1 με Τουλούζ). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βιλ Στιλ υποδέχθηκε τη Λοριάν, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Ξεκίνησε αρκετά ορεξάτη το παιχνίδι, είχε την επιθετική πρωτοβουλία μέχρι την ανάπαυλα, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις φάσεις της για να πάρει και προβάδισμα. Έδειξε να μένει από δυνάμεις μετά την ανάπαυλα και πέρασε κάποιες δύσκολες στιγμές. Παρόλα αυτά τα έβγαλε εις πέρας και ήταν αυτή που βρήκε δίχτυα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας.

Συνεχίζει έτσι τις υψηλές πτήσεις μέχρι τώρα και βρίσκεται στην πέμπτη θέση της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 17 βαθμούς στα δέκα πρώτα παιχνίδια της. Επιπλέον, παρέμεινε αλώβητη στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της.

“Η Ναντ είναι μια πολύ καλή ομάδα. Έχει δείξει αρκετά πράγματα από την αρχή της σεζόν, οπότε και θα πρέπει να προσαρμοστούμε σε ότι θα αντιμετωπίσουμε. Θα είναι ένα πολύ καλό τεστ για μας”, δήλωσε ο Βιλ. Από τις κερκίδες θα παρακολουθήσει το σημερινό παιχνίδι ο Βέλγος τεχνικός, ο οποίος αποβλήθηκε στο προηγούμενο, κόντρα στη Λοριάν.