*Hμιτελικός του Κυπέλλου Ρουμανίας. Μονός αγώνας, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Δεν έχουν συναντηθεί ποτέ στο παρελθόν.

*Sold out.

*Η Χιουνεντοάρα θα βρεθεί για τρίτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του κυπέλλου. Σε καμία από τις δύο προηγούμενες, δεν είχε καταφέρει να πάρει την πρόκριση στον τελικό.

*Η Βολουντάρι κατέκτησε το τρόπαιο μια φορά (2017), ενώ άλλη μία έχει υπάρξει φιναλίστ (2022).

ΧΙΟΥΝΕΝΤΟΑΡΑ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-1 από την Τσικζερέντα εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι οφ. Προηγήθηκε στο 27′, ισοφαρίστηκε άμεσα (30′), ενώ υπέστη ολική ανατροπή στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου (72′).

Είχε τον νου της στον σημερινό ιστορικό ημιτελικό και δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης στο ματς πρωταθλήματος με αντίπαλο την Τσικζερέντα, με αποτέλεσμα να ηττηθεί δίκαια. Ο κόουτς Μαξίμ προχώρησε σε ευρύ ροτέισον σε αυτό το παιχνίδι, καθώς η ομάδα του βρίσκεται μπροστά σε μια τεράστια ευκαιρία.

Έδωσε τέλος σε ένα αήττητο τεσσάρων αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις (2-2-0), το οποίο είχε ξεκινήσει με την ιστορικής σημασίας νίκη απέναντι στην Κλουζ με 4-0, στην προηγούμενη φάση. Στο πρωτάθλημα, βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας αλλά δεν συγκεντρώνει τις οικονομικές προδιαγραφές για να πάρει την άνοδο στην πρώτη κατηγορία. Έτσι, μια πιθανή πρόκριση στον τελικό θα δώσει και μεγάλη οικονομική ανάσα στον σύλλογο.

Χιουνεντοάρα Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΒΟΛΟΥΝΤΑΡΙ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Οτελούλ εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι άουτ. Πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 20′, αλλά δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις (90+4′).

Έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει καθοριστικό βήμα παραμονής, αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει την ψυχραιμία της στο φινάλε του αγώνα με την Οτελούλ, με αποτέλεσμα να περιοριστεί στην ισοπαλία. Το σημαντικό για την Βολουντάρι είναι πως μετά την αλλαγή στην τεχνική της ηγεσία και την έλευση του Φλορίν Πάρβου, οι παίκτες της δείχνουν πιο αποφασισμένοι και αποδίδουν καλύτερα.

Η πρόκριση στον ημιτελικό σίγουρα ανέβασε την ψυχολογία της και την βοήθησε να βγει από την επικίνδυνη ζώνη (+2). Σίγουρα η παραμονή αποτελεί τον βασικό της στόχο για φέτος, ωστόσο εδώ που έφτασε δεν έχει άλλη επιλογή από το να διεκδικήσει το τρόπαιο για πρώτη φορά μετά το 2017.