*Στον πρώτο γύρο: Λέιτον Όριεντ-Μπράντφορντ 3-0

*Η Λέιτον Όριεντ είναι αδιάφορη βαθμολογικά. Η Μπράντφορντ εξασφαλίζει συμμετοχή στα πλέι οφς για την άνοδο αν πάρει τουλάχιστον έναν βαθμό. Ισως να μην της χρειαστεί ούτε αυτός.

*Η Μπράντφορντ ανακοίνωσε πως έχουν πουληθεί ήδη 22.300 εισιτήρια, κάτι που σημαίνει πώς θα γίνει ρεκόρ χιλιετίας (!), με προηγούμενο αυτό το 2001 σε παιχνίδι απέναντι στη Λίβερπουλ!

ΜΠΡΑΝΤΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Μπράντφορντ έχασε 3-2 εκτός έδρας από την Κρου, με γκολ που δέχθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων από πέναλτι του Λονγκ. Και νωρίτερα είχε βρεθεί πίσω στο σκορ δύο φορές, από γκολ του Αγκιέι (16’, 43’), έχοντας ισοφαρίσει με τους Κουκ (46’), Γουόκερ (54’).

Η Μπράντφορντ ηττήθηκε με 3-2 εκτός έδρας από την αδιάφορη Κρου, σε έναν αγώνα που μάλλον πλήρωσε την υπερβολική της διάθεση να διεκδικήσει τη νίκη, ώστε να έχει ελπίδες για απευθείας άνοδο. Ετσι ηττήθηκε, με αποτέλεσμα να κινδυνεύσει να μην παίξει ούτε στα πλέι οφς, αν και κάτι τέτοιο φαντάζει δύσκολο. Ειδικά παίζοντας εντός, όπου είναι αήττητη εδώ και έξι αγώνες, με ίδιο αριθμό ισοπαλιών και νικών (από τρεις).

Διατηρείται εντός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα και χρειάζεται ένα βαθμό για να

εξασφαλίσει και μαθηματικά τη συμμετοχή της στα play offs για την άνοδο. Υπάρχει και ένα σενάριο που περνάει με δική της ήττα, φτάνει να είναι με ένα γκολ διαφορά, αν και η Μάνσφιλντ κερδίσει με ένα γκολ διαφορά. Φυσικά περνάει με ήττα αν δεν κερδίσει η Μάνσφιλντ.

Παραμένει εκτός ο τραυματίας επιθετικός Εϊσα, αν και έχει επιστρέψει στις προπονήσεις, αλλά ακόμη μοιάζει ανέτοιμος να μπει σε παιχνίδι. Πιο πρόσφατα χτύπησε και ο επιθετικός Τσάπμαν που δύσκολα θα παίξει ξανά φέτος.

Μπράντφορντ Στατιστικά

*Εχει τρία σερί G/G μαζί με over 2,5

*Εχει 13/27 under 2,5 εντός έδρας, 12/22 στο πρωτάθλημα

*Εχει 16/27 G/G εντός έδρας, 12/22 στο πρωτάθλημα

ΛΕΪΤΟΝ ΟΡΙΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Λέιτον Όριεντ έχασε άνετα με 0-3 εντός έδρας από την Στόκπορτ, με δύο γρήγορα γκολ από τους Ράιτ (5’), Καμπς (10’) στο πρώτο δεκάλεπτο, με το τρίτο να έρχεται στο 81’ από τον Λέμονχεϊχ-Έβανς.

Η Λέιτον Όριεντ ηττήθηκε με 0-3 εντός έδρας από την Στόκπορτ, σε έναν αγώνα που μόνο ως πρωταθλήτρια δεν αγωνίστηκε! Αλλά αυτό που μετράει είναι τι θα μείνει στο τέλος. Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη ήττα της στους 17 τελευταίους αγώνες της με εννιά νίκες σε αυτό το διάστημα. Και μόνο η μία από αυτές τις ήττες ήρθε μακριά από την έδρα της, με μόνο τη Σάλφορντ να έχει περισσότερες νίκες εκτός από αυτήν.

Παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πάντα την καλύτερη άμυνα, έχοντας εξασφαλίσει μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου, ούσα τελείως αδιάφορη βαθμολογικά πλέον!

Επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός Μπεκλς που εκτίει την τελευταία από τις τρεις αγωνιστικές της ποινής του, παραμένει εκτός λόγω τιμωρίας ο αμυντικός Ότζι.