* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (16/03): Σλάιγκο – Ντρόχεντα 3-1

✅ Βρείτε εδώ τα καλύτερα προγνωστικά στοιχήματος ✅

ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Μποέμιανς. Ο Ακιτούντε πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 15ο λεπτό.

Αποτυχημένη η κάθοδος της περασμένης Παρασκευής στο Δουβλίνο για τους “ντρογκς”, συμπλήρωσαν 7 παιχνίδια δίχως νίκη (0-5-2) και διατηρήθηκαν στην θέση των μπαράζ, στο -5 πλέον από τον στόχο της παραμονής.

Με σεταρισμένη άμυνα δέχθηκε νωρίς το καθοριστικό γκολ, αφού άπαντες αδράνησαν σε αδύναμη παράλληλα μπαλιά. Στο κλείσιμο του ημιχρόνου η Μποέμιανς έχασε μεγάλη ευκαιρία να “κλειδώσει” τη νίκη. Λίγα πράγματα από την Ντρόχεντα στο δημιουργικό κομμάτι, περισσότερο κινδύνευσε, παρά απείλησε στο δεύτερο μέρος, είχε την στιγμή της σε κόρνερ των τελευταίων λεπτών.

Δίχως νέα καταγεγραμμένα προβλήματα ενόψει Ρόβερς, ο σημαντικός (σε στατικές φάσεις) Γουίρ (αρ. μπακ) είναι ερωτηματικό μετά την απουσία του στο προηγούμενο παιχνίδι.

ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΣΛΑΪΓΚΟ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Γκάλγουεϊ Γιουνάιτεντ.

Δεύτερη κολλητή εντός έδρας ισοπαλία για τους Ρόβερς, συμπλήρωσαν καρέ αγώνων δίχως νίκη (0-2-2) με τη “μοιρασιά” της Δευτέρας στο ντέρμπι της δυτικής περιφέρειας (Κόναχτ).

Η Γκάλγουεϊ απείλησε πρώτη στο ματς, απάντησαν με γεμάτο δοκάρι οι Ρόβερς, που είχαν την επιθετική πρωτοβουλία (67% κατοχή) στη μεγαλύτερη διάρκειά του αγώνα. Δεν πλήρωσαν γκάφα στο build up και στο ημίωρο ο φορ Μάτα απέτυχε σε εξ επαφής κεφαλιά από κόρνερ! Με δοκάρι της Γκάλγουεϊ σε αντεπίθεση έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Έπεσε ο ρυθμός μετά την ανάπαυλα, αλληλοεξουδετερώθηκαν οι δύο ομάδες, δεν κατάφερε να απειλήσει σε κανένα σημείο του δευτέρου ημιχρόνου η Σλάιγκο.

Ευχαριστημένος με τις δύο τελευταίες εμφανίσεις και τη χημεία που αποκτούν οι παίκτες του δήλωσε ο κόουτς Ράσελ.

Στα αγωνιστικά νέα, ο σημαντικός Πάουερ (μέσος) χτύπησε στο τελευταίο παιχνίδι και θα μείνει εκτός αποστολής, μαζί με τους ήδη τραυματίες στην άμυνα, Παϊνάκερ και Μαχόν.