1η αγωνιστική

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΧΑΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 5-1 επί της Νάεστβεντ, σε φιλικό προετοιμασίας. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Σιλουφιά (6′), Αμανέ (14′), Λίντμπεργκ (45′), Λαγιούνι (61′) και Αμπντουλραζάκ (84′), δεχόμενη προσωρινά τη μείωση σε 4-1 στο 66ο λεπτό.

Αν και είχε σταθερότητα στο προηγούμενο πρωτάθλημα και προσπάθησε με αξιώσεις να υπερασπιστεί τον τίτλο της, εν τέλει κάποια αρνητικά αποτελέσματα έφεραν τη Χάκεν στην τρίτη θέση της τελικής κατάταξης. Παρόλα αυτά, εξασφάλισε το εισιτήριο για τον δεύτερο προκριματικό του Κόνφερενς Λιγκ.

Με νέο τεχνικό φέτος, καθώς ο Χέγκμο συμφώνησε να συνεχίσει στην Ιαπωνία και την Ουράβα. Αντικαταστάτης του, ο επίσης Νορβηγός Πάκο Γιόχανσεν, ερχόμενος από την Οντ. Με τον ίδιο στον πάγκο ωστόσο απέτυχε να πάρει την πρόκριση από τους ομίλους του κυπέλλου και έμεινε εκτός συνέχειας.

Έδωσε δυο φιλικά έκτοτε, έχοντας μια ήττα (1-3 από Έλφσμποργκ) και μια νίκη (5-1 τη Νάεστβεντ). Μεσοβδόμαδα, ανακοίνωσε την απόκτηση του Νορβηγού αμυντικού Μάριους Λόντε από τη Μπόντο Γκλιμτ.

Χάκεν Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΜΙΑΛΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 1-1 με την Τρέλεμποργκ, σε φιλικό προετοιμασίας. Προηγήθηκε με τον Γιαγκνέ, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 85ο λεπτό.

Η Μιάλμπι συμμετέχει στη μεγάλη κατηγορία από το 2019 και βρίσκεται σταθερά στα μέσα της κατάταξης. Τερμάτισε στη 10η θέση πέρυσι, υστερώντας σε ισοβαθμία της Νόρκεπινγκ, ωστόσο αυτό που κρατάει είναι η συμμετοχή στον τελικό του κυπέλλου, παρότι εκεί διασύρθηκε με 1-4 από τη Χάκεν.

Δεν ενισχύθηκε σημαντικά η ομάδα του Άντερς Τόρστενσον και αναμένεται να δώσει μάχη για να παραμείνει στην κατηγορία. Στο κύπελλο, πέρασε ως αήττητη από τη φάση των ομίλων (2-1-0), στα προημιτελικά ωστόσο ηττήθηκε με 1-3 από την ΑΪΚ και έμεινε εκτός. Στην πορεία έδωσε δυο φιλικά, στα οποία είχε κατά σειρά μια ήττα (1-2 από Μπρομαποϊκάρνα) και μια ισοπαλία (1-1 με Τρέλεμποργκ).