* 8η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 8/9 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας.

* Αήττητη η Μποέμιανς στα 5 τελευταία μεταξύ τους (3-2-0) στο πάμε στοίχημα

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Ντέρι Σίτι. Ο Γουολς πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 85ο λεπτό.

Ευεργετική η διακοπή για τη νεοφερμένη της κατηγορίας, μετά από τρία παιχνίδια δίχως γκολ (0-1-2) επέστρεψε με σπουδαίο αποτέλεσμα, την Παρασκευή έσπασε αήττητο σερί 14 αγώνων της Ντέρι στη βόρεια ακτή!

Οι γηπεδούχοι είχαν την επιθετική πρωτοβουλία (68% κατοχή, 8-2 κόρνερ), αλλά ουσιαστικές απειλές για την εστία της Γκάλγουεϊ δεν δημιούργησαν. Στο 59’ απείλησαν για πρώτη φορά, ενώ η Γκάλγουεϊ έδειχνε ολοένα και πιο επικίνδυνη στις μεταβάσεις. Στο 63’ έχασε καθαρό τετ α τετ αντεπίθεσης και στο φινάλε εκμεταλλεύτηκε την ανισορροπία των γηπεδούχων για να πετύχει το καθοριστικό γκολ σε αντεπίθεση. Γλίτωσε μία άδικη ισοφάριση σε στατικό των καθυστερήσεων.

Έχασαν ένα ακόμη παιχνίδι στην άμυνα οι τραυματίες Χόργκαν, Μπάκλεϊ κι ο φορ Αουσριά, δεν αναμένεται να επιστρέψουν ούτε σήμερα.

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/7 φετινά παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Σάμροκ Ρόβερς. Ο Κένι (49’), Μπερνς (53’) και Γκριν (73’) έκαναν το 3-0 της Σάμροκ και ο ΜακΝτέιντ (90+3’) μείωσε για την Μποέμιανς.

Με ήττα στο μεγάλο ντέρμπι του Δουβλίνου συνδυάστηκε το ντεμπούτο του κόουτς Ρέινολντς στον πάγκο των “τσιγγάνων”, δίκαιη η ήττα της Παρασκευής, η 3η στα 4 τελευταία παιχνίδια τους.

Απείλησε πριν ολοκληρωθεί ένα λεπτό στο ντέρμπι η Μποέμιανς, αλλά η επόμενη καλή της στιγμή ήρθε στις καθυστερήσεις για το γκολ της τιμής. Ανώτεροι σε όλο το ματς οι Ρόβερς, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με δύο καλές στιγμές και μετά το ημίχρονο πάτησαν γκάζι για να “καθαρίσουν” το ματς εύκολα, με δύο γκολ πίεσης. Γλίτωσε από μεγαλύτερο σκορ η Μποέμιανς στο κάκιστο δεύτερο ημίχρονό της.

Δίχως νέα αγωνιστικά προβλήματα ταξίδεψε η αποστολή για τη δυτική ακτή, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Κόρνγουολ (στόπερ), Μπάκλεϊ (μέσος), Μίλερ (μέσος).