*Under 2.5 τα οκτώ τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μαρσέιγ – Ρεν 2-0

*Στο κύπελλο: Ρεν – Μαρσέιγ 1-1 (πεν. 9-8)

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Λιλ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μπλας (1′) και Καλιμουεντό (20′), για να δεχθεί στην πορεία την ισοφάριση (84′, 90’+2).

Μία ισοπαλία στο “Μορουά” δεν θα ήταν άσχημο αποτέλεσμα για την ομάδα του Στεφάν, αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε η κυριακάτικη αναμέτρηση, ο βαθμός δεν ικανοποιεί.

Αιφνιδίασε η Ρεν με προβάδισμα στην πρώτη επίθεση του ματς, εντυπωσιακό το τελείωμα του Καλιμουεντό για το 0-2. Η Λιλ είχε δοκάρι με τον “μπόμπερ” της πριν την ανάπαυλα και στο δεύτερο μέρος έδειξε να έχει περισσότερες δυνάμεις, παρότι την προηγούμενη Πέμπτη αγωνίστηκε στην Αυστρία. Παθητική διαχείριση της Ρεν, δεν έψαξε με ζέση ένα τρίτο γκολ και το πλήρωσε ακριβά στο τελευταίο 10λεπτο.

Συμπλήρωσε έτσι τρία παιχνιδια δίχως νίκη (0-2-1) στη Ligue 1 για να βρεθεί στο -6 από την πρώτη 6αδα της κατάταξης.

Νέο σημαντικό πρόβλημα ο τραυματισμός του Τεάτ (στόπερ), προστέθηκε στους ήδη απόντες μέσους Ρίντερ, Λε Φε.

Ρεν Στατιστικά

*Goal/Goal τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΡΣΕΙΓ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από τη Βιγιαρεάλ. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Καπού (32’), Σόρλοτ (54’), Μοσκέρα (85’) και στις καθυστερήσεις (90+4’) ο Κλος μείωσε για τους Μασσαλούς.

Λίγο έλειψε να γίνει θύμα μία ιστορικής ευρωπαϊκής ανατροπής. Παρότι επικράτησε 4-0 στο πρώτο ματς της Βιγιαρεάλ, στην ρεβάνς της Πέμπτης στο “Θεράμικα” υπέφερε για να προκριθεί στα προημιτελικά του Europa League όπου θα αντιμετωπίσει τη Μαρσέιγ.

Ουδείς πίστευε ότι μπορεί να γυρίσει το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, ακόμα και οι γηπεδούχοι φίλαθλοι που δεν γέμισαν τις κερκίδες, όμως η χαλάρωση των Μασσαλών τους έφερε σε θέση να αμύνονται σε χαμηλά μέτρα για να αποφύγουν την παράταση, πριν ο Ομπαμεγιάνγκ δημιουργήσει το γκολ εξασφάλισης.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, με τον Γκασέ στον πάγκο έχει πετύχει το 3/3 με 11 γκολ ενεργητικό. Πολύ πιο δύσκολη απ’ ότι λέει το τελικό σκορ (2-0) η πρόσφατη νίκη επί της Ναντ, στην οποία ο 34χρονος Ομπαμεγιάνγκ έκανε ξανά τη διαφορά φτάνοντας αισίως τα 23 γκολ στην σεζόν.

Γεμάτο το απουσιολόγιο του 70χρονου υπηρεσιακού κόουτς, δεν μπορεί να υπολογίζει στους τραυματίες Μουρίγιο (δεξί μπακ), Ζιγκό (στόπερ), Ρονζιέ (μέσος), Ονάνα (μέσος), Ναντίρ (μέσος), Σογκλό (μέσος).