* 7η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΝΤΕΡΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Μποέμιανς. Ο Ρούνι (30’) άνοιξε το σκορ για την Μποέμιανς, ο Ακιντούντε (77’) έκανε το 2-0 και ο Μπόις (79’) μείωσε για την Ντέρι.

To δυναμικό ξεκίνημα της σεζόν (3-2-0) δέχθηκε πλήγμα στις 15 του μηνός στο Δουβλίνο, όπου παρουσιάστηκε δεν ήταν αντάξια των εντός έδρας εμφανίσεών της. Για του λόγου το ακριβές, μπρος στο κοινό της τρέχει σερί 10-4-0 στο πλαίσιο της Πρέμιερ.

Ισορροπημένη η κατοχή (48-52%) στο πρώτο ημίχρονο, η Μποέμιανς απείλησε πρώτη με τον στράικέρ της και λίγο αργότερα ο φορ της Ντέρι απέτυχε να εξαργυρώσει γκάφα της γηπεδούχου άμυνας.

Δεν έκανε το ίδιο λάθος ο Ρούνι, υποδέχθηκε το “δώρο” από λάθος πίσω πάσα για το 1-0. Η Μποέμιανς άγγιξε το δεύτερο γκολ, όταν ο εξτρέμ της επέλεξε να βουτήξει αντί να τελειώσει τετ α τετ αντεπίθεσης κι όταν ο φορ της απέτυχε με κοντινή κεφαλιά.

Η Ντέρι έχασε με την σειρά της τετ α τετ αντεπίθεσης, πριν οι γηπεδούχοι ντουμπλάρουν το προβάδισμά τους σε κόρνερ. Είχε γρήγορη απάντηση, αλλά δεν απείλησε με ισοφάριση με το εντυπωσιακό τελείωμα εκτός περιοχής για το 2-1.

“Ένιωσα ότι τουλάχιστον παίξαμε εξίσου καλά με τα προηγούμενα παιχνίδια, οπότε ήταν απογοητευτικό ότι φύγαμε με άδεια χέρια.” δήλωσε ο βοηθός προπονητή Χάγκερτι.

ΝΤΕΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 φετινά παιχνίδια της

* No Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Σάμροκ Ρόβερς. Ο Κένι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 84ο λεπτό.

Ανησυχητική η εικόνα της νεοφερμένης στην κατηγορία στα τρία τελευταία παιχνίδια πριν τη διακοπή, απέτυχε να σκοράρει σε όλα και χάθηκε το μομέντουμ των δύο κολλητών νικών.

Σε παθητικό ρόλο (28-72% κατοχή) η Γκάλγουεϊ στην υποδοχή των πρωταθλητών, οι απειλές για την εστία της ξεκίνησαν από νωρίς. Οι Ρόβερς είχαν τρεις καλές στιγμές (δύο από κόρνερ) στο πρώτο 20λεπτο. Ακίνδυνη η Γκάλγουεϊ στο πρώτο μέρος, αλλά με την επιστροφή από την ανάπαυλα απείλησε σε δύο περιπτώσεις και στο 81’ άγγιξε το γκολ σε στατικό. Φλύαρη η κατοχή των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος, δεν είχαν καθαρή ευκαιρία πριν το 0-1 σε ροή αγώνα, απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα.

Υπάρχει απογοήτευση για τα τελευταία αποτελέσματα, αλλά λαμβάνοντας υπόψη ωστόσο το δύσκολο καλεντάρι. Παραμένουν ερωτηματικά οι αμυντικοί Χόργκαν, Μπάκλεϊ και ο φορ Αουασριά που δεν έχουν αγωνιστεί μετά την πρεμιέρα. Ο τελευταίος δεν έχει κάνει ντεμπούτο φέτος.