* 12η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας, αήττητη σε αυτά η Σλασκ Βρότσλαβ (3-2-0).

ΒΙΣΛΑ ΚΡΑΚΟΒΙΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Γύρισε βελτιωμένη από τη διακοπή των εθνικών ομάδων η Βίσλα και σταμάτησε την “αιμορραγία” με το διπλό στο Ζάμπρζε (0-1). Επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από τρεις σερί ήττες στην Ekstraklasa, όπου μετά την ολοκλήρωση της 11ης αγωνίστηκης βρέθηκε στην 11η θέση με 14 πόντους συγκομιδή.

Είχαν προηγηθεί οι ήτες από Πιαστ (1-0 εκτός), Πογκόν (0-1 εντός) και Λεχ Πόζναν (5-0). Ενδιάμεσα πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Κυπέλλου με το 1-3 επί της Γιαγκελόνια.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Γκόρνικ Ζάμπρζε. Δυνατό το ξεκίνημα στον αγώνα εκατέρωθεν, χάθηκαν από δύο μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο μισάωρο.  Δίχως σκορ το πρώτο μέρος, η Βίσλα προηγήθηκε στο 50′ με τυχερό τρόπο, αφού το εκτός περιοχής σουτ του Φρίντριχ κόντραρε σε αμυντικό και μπέρδεψε τον κίπερ της Γκόρνικ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ποντόλσκι έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Πήρε μέτρα στο γήπεδο η γηπεδούχος ομάδα, αλλά δεν έφτιαξε άλλες μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση.

ΒΙΣΛΑ ΚΡΑΚΟΒΙΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, ανεξαρτήτως έδρας (δες το στη Betshop)

* Under 1.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της

ΣΛΑΣΚ ΒΡΟΤΣΛΑΒ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα έφυγε για τη διακοπή η Σλασκ, με τη δεύτερη επέστρεψε από αυτήν. Δίκαιο το 1-2 από τη φορμαρισμένη Ράκοβ στο Βρότσλαβ, έκανε κακό δεύτερο ημίχρονο και ήταν γενικά ακίνδυνη επιθετικά.

Είχε προηγηθεί το ταπεινωτικό 4-0 από τη Λεχ στο Πόζναν και πλέον έχασε επαφή με την κορυφή. Στην ολοκλήρωση της 11ης αγωνιστικής βρέθηκε στην 5η θέση, αλλά στο -7 από την πρωτοπόρο Λεχ Πόζναν.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από τη Ράκοβ. Φτωχό σε θέαμα το πρώτο ημίχρονο, η Ράκοβ είχε την καλύτερη φάση. Πολύ καλή η πίεση ψηλά της Ράκοβ, έχασε δύο καλές φάσεις από κλεψίματα με τον Γκουτκόβσκις, πριν ο Λετονός φορ σκοράρει εντέλει στο 64′, με όμορφο πλασέ στην κίνηση. Πέντε λεπτά αργότερα η Ράκοβ έκανε το 0-2 στην αντεπίθεση με τον Ίβι Λόπες. Πήρε μέτρα στο τέλος η Σλασκ, πίεσε, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με καταπληκτικό σουτ του Πραζέλικ (75′).