Προημιτελική φάση

*Νοκ άουτ αγώνας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Στο πρωτάθλημα: Γάνδη – Σταντάρ Λιέγης 3-1

ΓΑΝΔΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γάνδη επέστρεψε άμεσα στις νίκες, καθώς επιβλήθηκε της Σιντ-Τράιντεν (2-1) εντός έδρας για το πρωτάθλημα. Νωρίτερα, είχε υποστεί ήττα από τη Μέχελεν εκτός έδρας με σκορ 4-3. Τα “Βουβάλια” προηγήθηκαν δύο φορές στο ματς, ισοφάρισαν επίσης σε 3-3 όμως εν τέλει δεν πήραν τίποτα. Μετρά πλέον τέσσερις νίκες και μόλις μία ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει. Στον προηγούμενο γύρο του Κυπέλλου, απέκλεισε τη Λόμελ με νίκη 0-2, εκτός έδρας. Ο τεχνικός της ομάδας Χέιν Βανχάζεμπρουκ υπολογίζει εκ νέου τον μέσο Οτζίτζα-Οφόε, όμως είναι εκτός οι Τσακβετάτζε, Λέμαγιτς. Κλείνει το έτος με την αναμέτρηση απέναντι στη Ουνιόν Σεντ-Ζιλουάζ εκτός έδρας, για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 εντός έδρας με αντίπαλο τη Σιντ-Τράιντεν, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 27’ ο Ντεπουάτρ σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 64’ ο Τισουνταλί πέτυχε δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους, ενώ στο 85’ ο Χάρα μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Γάνδη Στατιστικά

*4/6 ματς με N/G (δες το στη betshop προσφορεσ)

*4/6 αναμετρήσεις έληξαν με under 2.5 τέρματα

*Δέχεται γκολ σε 7/10 παιχνίδια ως γηπεδούχος

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Σταντάρ Λιέγης δεν έχει καταφέρει να βρει σταθερότητα στην απόδοσή της και αυτό αντικατοπτρίζεται στα αποτελέσματά της. Προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα με αντίπαλο τη Λέουβεν (2-1), όπου το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο φινάλε. Νωρίτερα, έκανε μια πολύ σπουδαία νίκη, ίσως η μεγαλύτερη στη σεζόν, καθώς πέρασε από Αμβέρσα και την έδρα της Άντβερπ (2-3). Σ’ ένα επεισοδιακό παιχνίδι με τρεις αποβολές, πραγματοποίησε ανατροπή στην ανατροπή και σημείωσε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, έπειτα από το 2-0 επί της Μπείρσχοτ στο Κύπελλο, αποτέλεσμα που της έδωσε και την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Κλείνει τις υποχρεώσεις για το έτος, με το εντός έδρας κόντρα στη Ζούλτε Βάρεχεμ. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι εκτός και οι τραυματίες Τσίμιροτ, Ντράγκους, Ταπσόμπα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Λέουβεν, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 15’ ο Μάρτενς σκόραρε για το 1-0 και στο 38’ ο ίδιος παίκτης σημείωσε δεύτερο τέρμα για το ημίχρονο. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Φάι στις καθυστερήσεις για το τελικό αποτέλεσμα.