*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μονπελιέ – Ρεμς 1-3

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΡΕΜΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Νακαμούρα στο έβδομο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (πεν. 44′, 50′, 90’+3).

Την ήττα υπέστη και πάλι η Ρεμς, μετά από τέσσερα παιχνίδια, στα οποία και είχε απολογισμό μια νίκη και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βιλ Στιλ φιλοξενήθηκε από τη Στρασμπούργκ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1.

Αν και μπήκε δυναμικά και ευτύχησε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, η συνέχεια δεν ήταν αυτή που θα περίμενε. Είδε την αντίπαλο να παίρνει την πρωτοβουλία και να ισοφαρίζει λίγο πριν την ανάπαυλα, από το σημείο του πέναλτι. Συνέχισε να δέχεται πίεση και στο δεύτερο ημίχρονο, πολύ γρήγορα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, ενώ από τη στιγμή που δεν ήταν ικανή να αντιδράσει, ήρθε και ένα τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις για να “τελειώσει” τις όποιες ελπίδες της.

Μετά και από αυτή την απώλεια, έμεινε στο -3 από την πρώτη εξάδα και αν δεν επανέλθει άμεσα στις επιτυχίες τότε δύσκολα θα προλάβει τις ευρωπαϊκές θέσεις. Αξίζει ωστόσο να αναφερθεί ότι επικράτησε μόλις μια φορά στα έξι πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε ακόμη τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες. Παράλληλα, έμεινε και “άσφαιρη” στα μισά εξ αυτών.

Εξέτισε την τιμωρία του και θα δώσει κανονικά το παρών ο Μουνετσί, ενώ υπολογίζονται και οι Σταμπουλί και Τέουμα, αμφότεροι έχοντας ξεπεράσει τους τραυματισμούς που είχαν. Θα απουσιάσει αυτή τη φορά ο Αμαντού Κονέ, λόγω τιμωρίας.

Ρεμς Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Κλερμόν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, για να ισοφαρίσει με τον Κουλιμπαλί στο 56′.

Από ένα αήττητο σερί τριών αγώνων προέρχεται η Μονπελιέ, έχοντας δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μισέλ ντερ Ζακαριάν φιλοξενήθηκε από την Κλερμόν, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Ανώτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί και να πετύχει κάτι. Αντιθέτως, βρέθηκε και πίσω στο σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα, καθώς κόντρα στη ροή οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με το οποίο πήραν και τα ηνία. Βρήκε όμως τον τρόπο και ισοφάρισε με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, με το σκορ να παραμένει έτσι μέχρι το φινάλε, παρά τις όποιες προσπάθειες.

Πρώτη απώλεια, μετά τις δυο νίκες που είχαν προηγηθεί κόντρα σε Χάβρη (0-2 εκτός) και Λοριάν (2-0 εντός), διατηρείται στο δεύτερο μισό της κατάταξης, ούσα παράλληλα στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού, πέντε στροφές πριν το φινάλε της φετινής σεζόν. Έμεινε αλώβητη και στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της, πανηγυρίζοντας δυο φορές το διπλό.

Στη διάθεση του προπονητή τους τέθηκαν και πάλι οι Καλίλ Φαγιάντ και Μούσα Αλ Ταμάρι, που όντας τραυματίες έχασαν τα τελευταία. Παραμένουν στα “πιτς” οι Σεντ-Λους και Γκουεγκίν, εκτίει τιμωρία ο Ζορντάν Φερί.