* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Σάμροκ Ρόβερς μετρά 13 σερί νίκες επί της Γουότερφορντ.

* Στον 1ο γύρο (01/04): Γουότερφορντ – Σάμροκ 1-2

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μποέμιανς. Ο Πίσζεκ (23’) άνοιξε το σκορ για την Μποέμιανς και ο Κένι (42’) ισοφάρισε για τους Ρόβερς.

Μεγάλωσε το αήττητο σερί (3-3-0) των πρωταθλητών με την ισοπαλία στο ντέρμπι της Παρασκευής και διατηρήθηκαν στο -2 από την κορυφή.

Με χαμένο τετ α τετ των Ρόβερς ξεκίνησε το παιχνίδι, εν συνεχεία απειλήθηκε η εστία τους σε στατικές φάσεις και σε ανισορροπία από το βολέ του κίπερ τους δέχθηκαν το γκολ. Γλίτωσαν το δεύτερο σε τετ α τετ των γηπεδούχων και κόντρα στην ροή του ματς βρήκαν ανοργάνωτη την Μποέμιανς για το 1-1 στο κλείσιμο του ημιχρόνου.

Αφεντικό στο δεύτερο ημίχρονο οι Ρόβερς (70% κατοχή, 1-9 τελικές), είχαν καλή κυκλοφορία και τρεις σημαντικές στιγμές για να γυρίσουν το παιχνίδι.

Επέστρεψε μετά από καιρό (ως αλλαγή) στο ντέρμπι ο Μπιρν, αλλά αποχώρησαν με ενοχλήσεις οι Γουατς (μέσος), Μπερνς (μπακ/χαφ) και δύσκολα θα προλάβουν το σημερινό. Αμφίβολοι και Τάουελ (μέσος), Γκάφνεϊ (φορ), Μπερκ (φορ) που δεν αγωνίστηκαν την Παρασκευή, σταθερά εκτός οι Φαρούτζια, Γκρέις στην άμυνα και οι ΜακΈνεφ, Ο’Νιλ στη μεσαία γραμμή.

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/9 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Σλάιγκο Ρόβερς. Ο Πάτισον πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 46ο λεπτό.

Επιστροφή στις νίκες μετά από ένα μήνα (0-2-1) για τους “μπλε”, πολύ σημαντικό στην οικονομία του πρωταθλήματος το διπλό στης Παρασκευής στη βορειοδυτική ακτή, με το οποίο πήγαν στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Απειλητική η Γουότερφορντ στο ξεκίνημα του αγώνα στο Σλάιγκο, στο κλείσιμο του ημιχρόνου όμως γλίτωσε το γκολ σε απίθανη διπλή ευκαιρία των Ρόβερς.

Μετά την ανάπαυλα εξαργύρωσε το δυναμικό της μπάσιμο με δυνατό τελείωμα του Πάτισον κι εν συνεχεία αμύνθηκε αποτελεσματικά, απορρόφησε δίχως ιδιαίτερους κινδύνους την πίεση των τελευταίων λεπτών.

Δίχως νέα προβλήματα για το ταξίδι στο Δουβλίνο, παραμένουν τραυματίες οι Σκβιερτζίνσκι (μέσος), Μπάγκλεϊ (μέσος), Κρέσγουελ (εξτρέμ).