*23η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Σπάρτα Ρότερνταμ – Ναϊμέγκεν 1-1

*9/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Αήττητο εννιά αγώνων τρέχει η Σπάρτα Ρότερνταμ απέναντι στην Ναϊμέγκεν (0-5-4).

Δείτε όλα τα σημερινά ματς στο κουπόνι παμε στοιχημα

ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο 2-2 απέναντι στον Άγιαξ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 7′ με τον Μπρόμπεϊ, ισοφάρισε με αυτογκόλ του Χάτο στο 61′, ο γηπεδούχος ανέκτησε το προβάδισμά του στο 79′ με τον Μπόρζες, αλλά δέχτηκε το απόλυτο σοκ στις καθυστερήσεις (90+5′), όταν η Ναϊμέγκεν απάντησε ξανά με γκολ του Γκονζάλεζ.

Εμφάνιση υψηλού επιπέδου στην έδρα του Άγιαξ, κατάφερε να αξιοποιήσει τα παιδαριώδη αμυντικά λάθη του γηπεδούχου αλλά και την κούραση που κουβαλούσε ο τελευταίος από το ευρωπαϊκό παιχνίδι με την Μπόντο Γκλιμτ. Παράλληλα, είχε κατοχή και ευκαιρίες και δεν έπαιξε σε καμία περίπτωση παθητικά.

Παραμένει εντός οκτάδας και πραγματοποιεί ασυζητητί την καλύτερή της πορεία στο πρωτάθλημα τα τελευταία χρόνια. Παράλληλα, έχει τεράστια ευκαιρία να παίξει σε τελικό κυπέλλου, αφού την ερχόμενη τρίτη φιλοξενείται από την Καμπούρ (Β’) για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

«Η σεζόν έχει ακόμη πολύ δρόμο και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να χαλαρώσουμε τώρα, που βαδίζουμε σιγά σιγά στην τελική ευθεία. Βλέπουμε πως ακόμη δεν έχουμε πετύχει κάτι, χρειάζεται χρόνος και πολλή δουλειά», προσγειωμένος ο τεχνικός Μέιχερ.

Στα καθαρά αγωνιστικά, εκτός αγωνιστικών χώρων θα παραμείνει για αόριστο χρονικό διάστημα ο φορ Ντοστ, τραυματίας παραμένει ο μπακ Ρος, ενώ μακροχρόνια απουσιάζουν οι Ντε Βολφ και Ρόσεν. Επιστρέφει άμεσα ο στόπερ Νάουτινκ.

Ναϊμέγκεν Στατιστικά

*17/20 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*13/15 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ

Προηγούμενο ματς: Σε παιχνίδι όπου οι άμυνες πήγαν περίπατο, επικράτησε με 4-2 της Εξέλσιορ εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο ξεκίνημα (11′, 16′), αλλά κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση πριν την ανάπαυλα (24′, 31′). Στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε στην ολική ανατροπή (75′) και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ (90+6′).

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον φορ Λάουριτσεν, που σημείωσε δύο γκολ και έβγαλε μια ασίστ, κατάφερε να βγάλει αντίδραση στα αρνητικά αποτελέσματα του τελευταίου διαστήματος. Επικράτησε της Εξέλσιορ με ανατροπή, σε ματς που οι παίκτες της έβγαλαν μπόλικο πάθος και δυναμισμό, πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις της.

Επέστρεψε ξανά στην 8η θέση, αλλά η χθεσινή νίκη της Ουτρέχτης δεν την ευνόησε. Ακολουθεί άκρως απαιτητικό πρόγραμμα, αφού αντιμετωπίζει σε σειρά Άγιαξ, Άλκμααρ και Τβέντε. Στόχος της η οκτάδα, έχασε έδαφος με τις συνεχόμενες απώλειες βαθμών το τελευταίο διάστημα, κυρίως μετά την διακοπή των Χριστουγέννων.

«Η Ναϊμέγκεν είναι μια ομάδα με υψηλές βλέψεις, όπως και εμείς. Θεωρώ πως μπορούμε να προσφέρουμε ένα καλό παιχνίδι, μολονότι θεωρώ πως αυτό θα κριθεί στις λεπτομέρειες», επισήμανε ο τεχνικός Ραϊσντάικ.

Τιμωρημένος ο βασικός μέσος Ντε Γκουζμάν, που συμπλήρωσε κάρτες. Έχει επιστρέψει ο στόπερ Φελτχάουζ, ενώ στο μοναδικό της πρόβλημα τραυματισμού για σήμερα καταγράφεται η απουσία του πολύτιμου εξτρέμ Νεγκλί.