* 29η Αγωνιστική

* No Goal τα 5 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια

* Η Μπενφίκα μετρά 6 σερί νίκες επί της Μπελενένσες, με συντελεστή τερμάτων 20-2!

* Στον πρώτο γύρο (27/11): Μπελενένσες – Μπενφίκα 0-7

ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-3) από τη Λίβερπουλ. Ο Κονατέ άνοιξε το σκορ στο 17’, ο Μανέ έγραψε το 0-2 στο 34’. Ο Νούνιες μείωσε για την Μπενφίκα στο 49’ και ο Ντίας διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 87’.

Επιβεβαιώθηκε την Τρίτη ότι δεν είχε ρεαλιστικές ελπίδες απέναντι στη Λίβερπουλ, έχασε εύκολα και ουσιαστικά αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Champions League, παρότι έκανε καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο κομμάτι του δευτέρου ημιχρόνου.

Αμύνθηκε σε χαμηλά μέτρα, ο Βλαχοδήμος την κράτησε όρθια σε αρκετές περιπτώσεις, πληγώθηκε από στημένη φάση και όταν ανέβασε τις γραμμές της η ποιότητα του Αλεξάντερ-Άρνολντ δημιούργησε το 0-2. Μπήκε στο ματς μετά το γκολ-δώρο από τον Κονατέ, είχε φάσεις να φέρει και το ματς στα ίσια, αλλά στο τέλος αποκαταστάθηκε η τάξη και η ρεβάνς της Τετάρτης στο Άνφιλντ έχει σχεδόν τουριστικό χαρακτήρα.

Στο πρωτάθλημα προέρχεται από την άσχημη εμφάνιση στην Πεδρέιρα, όπου το τελικό 3-2 από την Μπράγκα μάλλον την κολακεύει. Επέστρεψε από το 2-0 χάρη σε ένα καλό 10λεπτο, αλλά τα αμυντικά κενά ήταν και πάλι εμφανή.

Ουσιαστικά δίχως στόχο πηγαίνει στην τελική ευθεία της σεζόν, αφού δεν προλαβαίνει ούτε τη 2η θέση στο -9 από την Σπόρτινγκ.

“Πρέπει να προσαρμοστούμε, τα παιχνίδια του Champions League απαιτούν μία διαφορετική πνευματική προσέγγιση. Πρέπει να έχουμε την ικανότητα να αλλάζουμε και είναι και δουλειά μου να το πετύχω.” δήλωσε ενόψει Μπελενένσες ο κόουτς Βερίσιμο, ο οποίος προανήγγειλε την επιστροφή του Ζοάο Μάριο στο αρχικό σχήμα, ενώ αναμένονται εκτεταμένο rotation.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΠΕΛΕΝΕΝΣΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Πορτιμονενσε. Η Μπελενένσες προηγήθηκε με πέναλτι του Σαφίρα στο 11’ και στο 37’ η Πορτιμονένσε έμεινε με 10 παίκτες. Στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ ο Νούνο.

Κι όμως είναι ακόμα ζωντανή η Μπελενένσες, το Σάββατο έκανε κομβική νίκη για την σεζόν της, ξεκόλλησε από τον πάτο της Primeira Liga και διατηρήθηκε στο -5 από την παραμονή.

Βγήκε δύο φορές στην πλάτη της άμυνας της Πορτιμονένσε στο πρώτο ημίχρονο για να κερδίσει πέναλτι και κόκκινη κάρτα, αλλά δεν κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι στη συνέχεια και αγχώθηκε ως το φινάλε για να πάρει το “τρίποντο”. Την πίεσε με 10 παίκτες στην επανάληψη η Πορτιμονένσε, είχε 62% κατοχή και δύο καλές στιγμές. Αναμενόμενα βρήκε χώρους στο φινάλε η Μπελενένσες, είχε κλασικές ευκαιρίες πριν το δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις.

Είχαν προηγηθεί τρεις σερί ισοπαλίες παίζοντας “αντιποδόσφαιρο”, δίχως φιλοδοξία για νίκες απέναντι σε Σάντα Κλάρα (0-0 εκτός), Μποαβίστα (0-0 εντός) και Τοντέλα (1-1 εκτός). Μακριά από το γήπεδό της παραμένει η μοναδική ομάδα της κατηγορίας δίχως διπλό, με ρεκόρ 0-6-9 στα τελευταία ταξίδια της για το πρωτάθλημα.

“Πιστεύω ότι η Μπενφίκα θα κάνει αλλαγές, αλλά η δυναμική της είναι πάντα μεγάλη και περιμένουμε εργήγορση από όποιον αγωνιστεί, μετά από δύο ήττες” δήλωσε ενόψει του σημερινού αγώνα ο κόουτς Καρβάλιο.