*Πρώτος μεταξύ τους ημιτελικός των play off για την άνοδο. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Αν μετά και τη διεξαγωγή του δεύτερου ημιτελικού το συνολικό σκορ είναι ισόπαλο, ακολουθεί παράταση και αν δεν αλλάξει κάτι, η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες έχουν να αγωνιστούν μεταξύ τους από το 2009, όταν και έπαιξαν στο Τσάλεντζ Καπ στην έδρα της Ινβερνές, φέρνοντας 1-1, με τη γηπεδούχο να προκρίνεται στα πέναλτι.

✅ Δείτε όλα τα παιχνίδια στο κουπόνι για στοιχημα ✅

ΜΟΝΤΡΟΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Η Μοντρόουζ κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Κουίν οφ Σάουθ, με ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο ημίχρονο, από δύο γκολ του Μουμπόνγκο (18’, 42’). Ισοφάρισε με τον Γκάλαχαν στο 52’, και πήρε τη νίκη με δύο γκολ του Κουίν, στο 64’ και στο 82’.

Η Μοντρόουζ ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με δύο σερί νίκες, κερδίζοντας και την Κουίν οφ Σάουθ, με 3-2 εντός έδρας, με ανατροπή, σε έναν αγώνα που ήταν τελείως αδιάφορος βαθμολογικά.

Αλλά ο τρόπος που ήρθε, μπορεί να την βοηθήσει ψυχολογικά, ειδικά από τη στιγμή που ήταν η πρώτη νίκη στο γήπεδό της έπειτα από τρεις αγώνες εκεί, με δύο ήττες σε αυτό το διάστημα.

Τερμάτισε την σεζόν στην τέταρτη θέση, τελευταία που οδηγούσε στα play off για την άνοδο, κάτι που την φέρνει αντιμέτωπη με ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, αυτή που έμεινε από το Championsihip στην προτελευταία θέση.

Μοντρόουζ Στατιστικά

*12/21 G/G εντός έδρας.

*13/21 under 2,5 εντός έδρας

ΙΝΒΕΡΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Η Ινβερνές κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Μόρτον, ανοίγοντας το σκορ με τον Μπόις στο 30’, πριν ισοφαριστεί από τον Μπρόαντφουτ στο 41’. Αλλά πήρε τη νίκη με γκολ των Χάρπερ (56’), Πάλιστερ (62’ πεν.) ,αποκτώντας και αριθμητικό προβάδισμα μετά το 58ο λεπτό.

Η Ινβερνές έκανε το “κομμάτι” της, κέρδισε με 3-1 εντός έδρας την Μόρτον, αλλά δυστυχώς γι’ αυτήν κέρδισε και η Κουίνς Παρκ, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στα play off αν θέλει να μείνει στην κατηγορία.

Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από δύο αγώνες, ενώ μακριά από την έδρα της έχασε μόλις τρεις φορές φέτος στα 20 παιχνίδια που έχει παίξει ως τώρα. Γενικώς είχε πολύ καλύτερο απολογισμό εκτός απ’ ότι εντός έδρας, ενώ ήταν και άτυχη να πέσει σε ένα καλό πρωτάθλημα, αφού μάζεψε 42 βαθμούς και τελευταία φορά που ομάδα με τόσους πολλούς έπαιξε play off παραμονής ήταν το 2009!

Τερμάτισε τελικά στην 9η θέση του Championshop και θα διεκδικήσει την παραμονή της μέσω της συγκεκριμένης διαδικασίας.