*2η αγωνιστική των ομίλων.

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν το 2014 στους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ, με την Ατλέτικο Μαδρίτης να προκρίνεται με δύο νίκες (0-1 εκτός, 4-1 εντός).

*Η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν έχει νίκη στα τελευταία τέσσερα ματς επί ιταλικού εδάφους (0-2-2) για το Τσάμπιονς Λιγκ.

*Η Μίλαν κέρδισε μόλις ένα απ’ τα τελευταία 17 ματς κόντρα σε ομάδες απ’ την Ισπανία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (1-7-9), δεν έχει νίκη στα τελευταία εφτά!

*Η Μίλαν κράτησε το “μηδέν” μόλις μια φορά στα τελευταία 10 εντός έδρας ματς στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΙΛΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πήρε δύο νίκες σε τέσσερις ημέρες, συνεχίζει να είναι αποτελεσματική στη Serie A, έστω κι αν ζορίστηκε. Ήταν φανερό ότι δεν είχε τα απαιτούμενα επίπεδα ενέργειας κόντρα στη Σπέτσια εκτός έδρας το Σάββατο, προηγήθηκε στην έναρξη του δεύτερου μέρους, όμως στη συνέχεια εκτέθηκε σε κάποιες περιπτώσεις ανασταλτικά, ισοφαρίστηκε σε μια άτυχη στιγμή στο 80’. Ωστόσο, δεν έχασε την ψυχραιμία της, πίεσε και βρήκε άμεσα δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά το προστάτευσε και έφυγε νικήτρια.

Είχε προηγηθεί το εντός έδρας 2-0 επί της Βενέτσια την Τετάρτη, σε ματς που σκόραρε αμφότερα τα γκολ μετά το 65’. Τα πηγαίνει περίφημα στο πρωτάθλημα, μετρά 16 πόντους έπειτα από έξι αγωνιστικές, μοναδική απώλεια ήταν το εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Γιουβέντους. Σε ό,τι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ έκανε πρεμιέρα με εκτός έδρας ήττα 3-2 απ’ τη Λίβερπουλ, παρότι προηγήθηκε 2-1 λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος δέχτηκε ασφυκτική πίεση, δεν άντεξε, δέχτηκε δύο γκολ και ηττήθηκε 3-2.

«Είδαμε ότι μικρές λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά σε αυτούς τους αγώνες. Δεχθήκαμε γκολ στο Άνφιλντ λόγω κάποιας απροσεξίας και τεχνικών λαθών, πρέπει να παίξουμε σε πολύ υψηλό επίπεδο. Πρέπει να παίζεις απλά, γρήγορα χωρίς να παίρνεις λάθος αποφάσεις, γιατί μπορεί να σε βλάψουν ανά πάσα στιγμή. Μιλάμε για αντιπάλους που έχουν παίξει στο Τσάμπιονς Λιγκ για χρόνια, που έχουν φτάσει στους τελικούς. Πιστεύω ότι η εμπειρία στο Λίβερπουλ μπορεί να μας βοηθήσει να είμαστε πιο προετοιμασμένοι και ανταγωνιστικοί απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα», είπε ο κόουτς Πιόλι.

Σε αγωνιστικό επίπεδο, αμφίβολοι οι Κιάερ και Φλορέντσι, ο πρώτος έχει περισσότερες πιθανότητες να προλάβει. Παραμένουν εκτός οι Κρούνιτς, Μπακαγιόκο και Ιμπραΐμοβιτς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Σπέτσια. Το 0-1 ο Μαλντίνι στο 48’, ισοφάρισε ο Βέρντε στο 80’, το 1-2 έκανε ο Μπραχίμ Ντίας στο 86’. Μέτρια εμφάνιση απ’ τη Μίλαν, ζορίστηκε πολύ για να πάρει το παιχνίδι, δεν είχε τα απαιτούμενα επίπεδα ενέργειας.

ΜΙΛΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 4/5 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στο pamestoixima.gr).

*Έρχεται από 3/4 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ήρθε και η πρώτη ήττα της σεζόν για την Ατλέτικο Μαδρίτης, που έκανε τη χειρότερη εμφάνιση της στο εκτός έδρας ματς με την Αλαβές το Σάββατο. Τραγική στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε το γκολ νωρίς και ήταν ανήμπορη να δημιουργήσει καταστάσεις επιθετικά. Βελτιώθηκε λίγο στο δεύτερο 45λεπτο, είχε κάποιες καλές στιγμές, όμως καθαρή ευκαιρία δεν έβγαλε, από τύχη δε δέχτηκε δεύτερο γκολ σε κάποια απ’ τις αντεπιθέσεις της Αλαβές. Πολύ κακή εμφάνιση για την ομάδα του Σιμεόνε.

Πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και γενικά σ’ όλες τις διοργανώσεις για τους «ροχιμπλάνκος», που έρχονταν απ’ το εκτός έδρας 1-2 επί της Χετάφε, νίκη που ήρθε με ανατροπή και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις! Μετρά 14 πόντους σε 7 αγωνιστικές, είναι στο -3 απ’ την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, δε δείχνουν να έχουν την ίδια «δίψα» με την περσινή σεζόν, ακόμη «ψάχνονται» επιθετικά, ενώ ανασταλτικά είναι πιο ευάλωτοι απ’ ότι μας έχουν συνηθίσει. Χαρακτηριστικό είναι ότι η εστία τους παραβιάστηκε στα 5/8 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Σε ό,τι αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, η Ατλέτικο έκανε πρεμιέρα με εντός έδρας γκέλα κόντρα στην Πόρτο (0-0), σε ματς που είχε μόλις έξι τελικές προσπάθειες και xGoals μόλις 0.3, τη χαμηλότερη επίδοση της μετά το 2017 στη διοργάνωση! Ωστόσο, οφείλουμε να σημειώσουμε ότι υπό τις οδηγίες του Σιμεόνε η ομάδα της Μαδρίτης απέτυχε να κερδίσει τα πρώτα δύο ματς των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ μόλις μια φορά, τη σεζόν 2017-2018. «Θα πρέπει να επιστρέψουμε και να ξαναγίνουμε ο εαυτός μας και να είμαστε προσεκτικοί και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Χρειάζεται να είμαστε πιο επιθετικοί. Είμαστε σε καλή ψυχική κατάσταση, είμαστε έμπειροι και έχουμε χαρακτήρα. Με την Μίλαν θα είναι ένα σημαντικό ματς», είπε ο Τσόλο.

Σε αγωνιστικό επίπεδο, θα λείψει μόνο ο τιμωρημένος Σάβιτς, μπήκαν στην αποστολή οι Λεμάρ και Ζοάο Φέλιξ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 κόντρα στην Αλαβές. Το γκολ ο Λαγουάρδια στο 4’. Πολύ «λίγη» επιθετικά η Ατλέτικο, δεν είχε καθαρή φάση μέχρι το φινάλε, κινδύνευσε σοβαρά σε κάποιες στιγμές να δεχτεί δεύτερο γκολ.