* Αήττητη η Μέττα στα 5 τελευταία μεταξύ τους (2-3-0).

* Στον 1ο γύρο (16/03): Μέττα – Λιεπάγια 2-0

* Στο 2ο γύρο (06/05): Λιεπάγια – Μέττα 1-2

ΛΙΕΠΑΓΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Τούκουμς. Ο Καουσέλις (58’) άνοιξε το σκορ για την Τούκουμς, ο Ντιαό (90’) ισοφάρισε για τη Λιεπάγια και ο Σαμοΐλοβς (90+5’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Διεκόπη στο παιχνίδι της Πέμπτης το μίνι αήττητο σερί (1-2-0) που είχε χτίσει η Λιεπάγια, έχασε με δραματικό τρόπο έναν πολύτιμο στη μάχη της παραμονής βαθμό και διατηρήθηκε εντός επικίνδυνης ζώνης.

Η Λιεπάγια μπήκε καλύτερα στο ματς, απείλησε δις νωρίς, άγγιξε το προβάδισμα με κοντινό δοκάρι. Απάντησε στα δοκάρια πριν την ανάπαυλα η Τούκουμς, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με νέα ευκαιρία της Λιεπάγια.

Πρώτη απείλησε και στο δεύτερο ημίχρονο η Λιεπάγια, αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν σε μακρινό στατικό. Πίεσε στα τελευταία λεπτά η Λιεπάγια και ισοφάρισε στη δεύτερη μεγάλη της φάση, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο με buzzer beater!

ΛΙΕΠΑΓΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΜΕΤΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από τη Βαλμιέρα. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Εντόι (36’, 81’) και Βάπνε (39’).

Σε ασταμάτητο κατήφορο η Μέττα, την Πέμπτη γνώρισε 4η διαδοχική ήττα με συνολικό σκορ 0-18, συμπλήρωσε 7 ματς δίχως νίκη (0-2-5) και διατηρήθηκε οριακά (+1) εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Δύσκολο το πρόγραμμα του τελευταίου μήνα, δύσκολο εκ προοιμίου και το παιχνίδι στην έδρα της “καυτής” Βαλμιέρα, δεν κατάφερε να προβάλλει ιδιαίτερη αντίσταση.

Η Μέττα είχε το πρώτο καλό σουτ του αγώνα, αλλά το υπόλοιπο του ημιχρόνου ήταν επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων. Ξόδεψαν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες πριν προηγηθούν με άψογη συνεργασία απέναντι σε οργανωμένη άμυνα.

Δευτερόλεπτα αργότερα τρυπήθηκε κάθετα η άμυνα της Μέττα για το 2-0 και χάρη στις επεμβάσεις του κίπερ της κρατήθηκε χαμηλά το σκορ. Δεν είχε αντίδραση μετά την ανάπαυλα, αναμενόμενα δέχθηκε και τρίτο γκολ σε μία από τις αρκετές ευκαιρίες της Βαλμιέρα.