*Σε προηγούμενους γύρους: Γιουνγκ Μπόις – Βασιλεία 3-0

*Over 2,5 στα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ελβετίας

ΒΑΣΙΛΕΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 εκτός) με τη Ζυρίχη. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπένεϊ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κατώτερη των προσδοκιών η Βασιλεία στην έδρα της Ζυρίχης. Κράτησε παθητικό ρόλο σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης απειλώντας μόλις μία φορά στο 57′, στη διπλή ευκαιρία των Καντέ και Κολόλι. Στο ύψος των περιστάσεων στάθηκε ο τερματοφύλακας Χιτζ πραγματοποιώντας τρεις αποκρούσεις.

Μία ήττα σε έξι αγωνιστικές για τη Βασιλεία, αυτή από την Γκρασχόπερς (1-0 εντός) στις 9 Δεκεμβρίου (δύο νίκες, δύο ισοπαλίες). Η Βασιλεία αγνοεί τη νίκη στα οχτώ τελευταία ντέρμπι που υποδέχτηκε τη Γιουνγκ Μπόις (πέντε ισοπαλίες, τρεις ήττες): Πανηγύρισε την τελευταία στις 12 Ιουλίου 2020 (3-2). Από τις κερκίδες θα παρακολουθήσει την αναμέτρηση ο προπονητής Σελεστίνι. Εξέτισε ο Τσάκα.

ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Γκρασχόπερς. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ρουντάνι στο 73′.

Παρά τις απουσίες που μετρούσε, η Γιουνγκ Μπόις ξεπέρασε το εμπόδιο της Γκρασχόπερς κάνοντας ποδαρικό με το δεξί στο 2024. Την κράτησε ζωντανή σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις ο τερματοφύλακας φον Μπάλμοος, κι ενώ το σκορ ήταν στο 0-0. Είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης δημιουργώντας συνολικά επτά ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, ολοκληρώνοντας με xGoals 2.91.

Τέταρτη σερί νίκη για τους “κιτρινόμαυρους” στη Σούπερ Λιγκ, παραμένουν αήττητοι σε πέντε αγωνιστικές και στην κορυφή της βαθμολογίας (+5 από Ζανκτ Γκάλεν). Στα 15 τελευταία ντέρμπι με τη Βασιλεία, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, έχουν απολογισμό εννέα νίκες και έξι ισοπαλίες. Παρελθόν έναντι 500.000 ευρώ αποτέλεσε ο Νσαμέ (ΕΠ) που μετακόμισε στην Κόμο. Εξέτισε κι επιστρέφει ο Λάκομι.