*Ντέρμπι του Βορρά.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λανς – Λιλ 1-1

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μπρεστ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 67′ με τον Ντέιβιντ, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 79ο λεπτό.

Αήττητη εδώ και τρία παιχνίδια η Λιλ, με μια νίκη και δυο ισοπαλίες σε αυτό το σερί που έχει φτιάξει στο πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα φιλοξενήθηκε από τη Μπρεστ, με την οποία έμεινε στο 1-1.

Αρκετά ισορροπημένο το μεταξύ τους ματς σε όλη τη διάρκεια του, με την ίδια να γλιτώνει τα χειρότερα λίγο πριν το μισάωρο, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Σεβαλιέ σε προσπάθεια των γηπεδούχων. Παράλληλα, είχε κάποιες καλές στιγμές μέχρι την ανάπαυλα, τις οποίες εξουδετέρωσε ο αντίπαλος πορτιέρο.

Ίδιο το σκηνικό και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Ήταν όμως αυτή που προηγήθηκε λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, με το συνήθη ύποπτο Ντέιβιντ. Δεν “καθάρισε” το ματς όμως και το “πλήρωσε” με ισοφάριση προς το φινάλε, σε μια στιγμή σύγχυσης στην άμυνα της.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εντός 2-2 με τη Ρεν, γεγονός που τη φέρνει στην τέταρτη θέση και σε ισοβαθμία με τη Νις, της οποίας και υπερτερεί ωστόσο. Παρέμεινε αήττητη στα εννέα πιο πρόσφατα εντός της, έχοντας επικρατήσει στα 6/9 από αυτά.

Πέρα από τα γνώριμα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει, στο απουσιολόγιο του Φονσέκα προστέθηκε και ο Έιντζελ Γκόμες, λόγω μυϊκού τραυματισμού. Στη θέση του κλήθηκε ο νεαρός Ινάσιο Μιραμόν.

Λιλ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από τη Νις, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-3 (11′, 53′, πεν. 67′), για να μειώσει απλά με τον Γουαχί στο 76ο λεπτό.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Λανς, η οποία γνώρισε και πάλι την ήττα. Για την ακρίβεια, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρανκ Εζ υποδέχθηκε τη Νις, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-3.

Απογοήτευσε πλήρως με την εμφάνιση της και δίκαια γνώρισε την ήττα. Βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς στο παιχνίδι και δεν ήταν ικανή να βρει κάποια απάντηση, παρότι έχασε μοναδική ευκαιρία στο φινάλε του ημιχρόνου. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια δέχθηκε δεύτερο τέρμα, ενώ λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας είδε την εστία της να παραβιάζεται και πάλι, από το σημείο του πέναλτι. Μείωσε λίγο αργότερα με το γκολ της “τιμής”, αλλά τίποτα παραπάνω.

Πρώτη απώλεια, μετά από τις δυο νίκες που είχαν προηγηθεί κόντρα σε Λυών (0-3 εκτός) και Μπρεστ (1-0 εντός). Κάπως έτσι, βρίσκεται στην έκτη θέση της κατάταξης, που είναι και η τελευταία που χαρίζει ευρωπαϊκό εισιτήριο, ούσα παράλληλα στο -1 από την αποψινή της αντίπαλο. Αλώβητη στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της, παίρνοντας το διπλό στις 3/4.

Παραμένουν εκτός μάχης οι τραυματίες Σαμπό και Μασάδο, ενώ δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό που υπέστη κόντρα στη Νις ο Γκραντί και θα μείνει και αυτός εκτός. Εκτίει τιμωρία ο Κουσάνοφ.