4η αγωνιστική

*Ένα από τα ντέρμπι της Βρετάννης.

*Αήττητη η Ρεν στα δώδεκα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος με αντίπαλο τη Μπρεστ, επικρατώντας στα 7/12. Τελευταία της ήττα το Μάρτιο του 2011, με 2-0.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Μαρσέιγ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω μόλις στο τέταρτο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 65′.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες η Μπρεστ, η οποία υπέστη την πρώτη φετινή της ήττα. Πιο συγκεκριμένα, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ερίκ Ρουά φιλοξενήθηκε από τη φιλοξενήθηκε από τη Μαρσέιγ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0.

Βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς στο παιχνίδι, οπότε και ήταν υποχρεωμένη να ρισκάρει περισσότερο στη συνέχεια. Πήρε τον έλεγχο και κατάφερε να φτάσεις με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ, είχε πέντε κλασικές ευκαιρίες μέχρι την ανάπαυλα και ακόμη δυο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η μια εκ των οποίων κατέληξε στο δοκάρι του αντίπαλου τερματοφύλακα. Δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Αυτή ήταν και η πρώτη φετινή απώλεια, καθώς είχαν προηγηθεί οι δυο νίκες κόντρα σε Λανς (3-2 εντός) και Χάβρη (1-2 εκτός). Στα μεταγραφικά τώρα, απέκτησε τους Μπιλάλ Μπραχίμι (εξτρέμ, δανεικός από Νις) και Ζορντάν Αμαβί (αμυντικός, δανεικός από Μαρσέιγ). Παράλληλα, αποτελούν παρελθόν οι Κριστόφ Ερέλ (αμυντικός) και Ζαν-Κεβεν Ντουβέρν, που συνεχίζουν σε Μετς και Ναντ, αντίστοιχα.

Μπρεστ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Χάβρη, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Μπλας (10′) και Βουό (24′), δεχόμενη στην πορεία την ισοφάριση (40′, 70′). Με δέκα παίκτες έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι από το 62ο λεπτό.

Αήττητη μετά τις τρεις πρώτες στροφές στο φετινό πρωτάθλημα η Ρεν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό υποδέχθηκε τη νεοφώτιστη Χάβρη, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Μπήκε αρκετά δυναμικά στο παιχνίδι, πίεσε ψηλά και εκμεταλλευόμενη τα λάθη της αντιπάλου, προηγήθηκε από νωρίς, ενώ λίγο αργότερα έχασε μοναδική ευκαιρία να ζευγαρώσει τα τέρματα της. Παρόλα αυτά, μια σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα έφερε και το δεύτερο τέρμα, πριν συμπληρωθεί το μισάωρο. Λίγο πριν την ανάπαυλα, δέχθηκε τη μείωση σε μια φάση που δεν λειτούργησε σωστά η άμυνα της. Απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και παρότι έδειχνε ότι τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα στην πορεία, εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση, με την άμυνα της να προβληματίζει και πάλι. Προσπάθησε για ένα τρίτο τέρμα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο φινάλε.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική της ισοπαλία, μετά και το εκτός 1-1 με τη Λανς, ενώ είχε προηγηθεί η νίκη της πρεμιέρας κόντρα στη Μετς (5-1 εντός). Ανακοίνωσε την παραχώρηση του εξτρέμ Λουμ Τσαουνά στη Σαλερνιτάνα, ενώ απέκτησε τους Φαμπιάν Ρίντερ (μέσος από Γιουνγκ Μπόις) και Μπερτούγκ Γιλντιρίμ (επιθετικός από Χατάισπορ). Χθες, έμαθε τους αντιπάλους της στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ, όπου κληρώθηκε μαζί με Βιγιαρεάλ, Μακάμπι Χάιφα και Παναθηναϊκό.