*Πλέι οφ υποβιβασμού, 7η αγωνιστική

*Στην κανονική διάρκεια: Oτελούλ – Χέρμανσταντ 1-1 και Χέρμανσταντ – Οτελούλ 4-1

ΟΤΕΛΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 3-1 από την Άραντ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 62′, ενώ κόντρα στην ροή του αγώνα δέχτηκε άλλα δύο μαζεμένα γκολ (78′, 81′). Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Κισότι στις καθυστερήσεις (90+4′).

Έβαλε με απότομο τρόπο τέλος στο αήττητο σερί των έξι αγώνων σε πρωτάθλημα και κύπελλο (4-2-0), παρόλα αυτά η εικόνα της στην έδρα της Άραντ δεν ήταν κακή. Έπαιξε τον ρόλο της και η κούραση, είναι ενδεικτικό πως έπαιξε πέντε παιχνίδια σε περίπου δεκαπέντε μέρες. Θα αναγκαστεί να προβεί σε μερικές αλλαγές στο αποψινό παιχνίδι, το σίγουρο είναι πως με νίκη θα βρεθεί ξανά στην προνομιούχο δυάδα.

«Θέλουμε να τερματίσουμε πρώτοι στα πλέι άουτ, οπότε επικεντρωνόμαστε στο παιχνίδι με την Χέρμανσταντ. Θέλω οι παίκτες να μου αποδείξουν ότι η εμφάνιση στην έδρα της Άραντ ήταν μια άτυχη στιγμή», σχολίασε ο κόουτς Μουντεάνου. Τιμωρημένος ο Κισότι, τραυματίες οι Καριάν, Λόβριτς και Γκιοτσέλ.

Οτελούλ Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΧΕΡΜΑΝΣΤΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 2-0 της Πετρολούλ εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική των πλέι άουτ. Άνοιξε το σκορ στο 38′, ενώ κόντρα στην ροή του αγώνα σφράγισε την νίκη στο δεύτερο ημίχρονο (75′).

Αποδείχθηκε πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια με αντίπαλο την Πετρολούλ και έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, η Χέρμανσταντ όμως ήταν εκείνη που μετουσίωσε σε γκολ τις ευκαιρίες της. Με την νίκη αυτή, βρέθηκε ξανά στην κορυφή των πλέι άουτ και στο +1 από την σημερινή της αντίπαλο.

Δεν έχει εξασφαλίσει άδεια από την UEFA για να συμμετέχει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις του χρόνου, ωστόσο ο Μαλνταρασάνου και οι παίκτες του θέλουν να τερματίσουν στην πρώτη θέση των πλέι άουτ για λόγους γοήτρου. Παραμένει τιμωρημένος ο Μούργια, αντίθετα εξέτισε και επιστρέφει ο Σότα.