*Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στα νοκ άουτ της διοργάνωσης και η 3η συνεχίζει στο Copa Sudamericana.

*Στον πρώτο γύρο: Παλμέιρας – Λίβερπουλ Μοντεβίδεο 3-1

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους σε αυτή την έδρα.

Δείτε τα Προγνωστικά Copa Libertadores

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ΜΟΝΤΕΒΙΔΕΟ (Ουρουγουάη)

Προηγούμενο ματς: Η Λίβερπουλ έφερε 2-2 εντός έδρας με την Πενιαρόλ, σε έναν αγώνα που βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Σεκουέιρα στο όγδοο λεπτό. Αλλά ισοφάρισε και προηγήθηκε με δύο γκολ μέσα σε έξι λεπτά, των Αμάρο (10’), Ρόσο (16’), όμως δεν άντεξε ως το τέλος και τελικά ισοφαρίστηκε από τον Σιλβέρα στο 90’.

Η Λίβερπουλ Μοντεβιδέο έφερε μία ακόμη ισοπαλία, με 2-2 εντός έδρας, απέναντι στην πρωτοπόρο Πενιαρόλ. Άλλωστε είναι το αγαπημένο της αποτέλεσμα, αφού έχει τις περισσότερες στο πρωτάθλημα Ουρουγουάης, με την πορεία της εκεί ως τώρα να χαρακτηρίζεται μέτρια, καθώς είναι στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Το σίγουρο είναι πώς χάνει δύσκολα, αφού η τελευταία της αντίπαλος, η Πενιαρόλ, έχει μόλις δύο ισοπαλίες, με τη μία απέναντι τη και εννιά νίκες!

Τουλάχιστον συνεχίζει να έχει ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κόπα Λιμπερταδόρες ή έστω να συνεχίσει στο Κόπα Σουνταμερικάνα, με καλή παρουσία ως τώρα στον όμιλο. Μόνο από τη σημερινή της αντίπαλο έχει ηττηθεί ως τώρα.

Λίβερπουλ – Μοντεβιδέο Στατιστικά

*15/17 G/G το 2024.

*7/10 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΠΑΛΜΕΪΡΑΣ (Βραζιλία)

Προηγούμενο ματς: Η Παλμέιρας κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Κουιάμπα, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τονΛαζάρο στο 45’ και από τον Εστεβάο με πέναλτι στο 71’.

Η Παλμέιρας πέρασε και από την έδρα της Κουιάμπα, κερδίζοντας με 0-2, πετυχαίνοντας έτσι την τρίτη της νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει. Αλλά το σημαντικότερο είναι πώς είναι αήττητη και στους πέντε πιο πρόσφατους αγώνες της εκτός έδρας, με τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Γενικότερα το 2024 της πηγαίνει αρκετά καλά, αφού σε 26 συνολικά αγώνες, έχασε μόνο δύο φορές (!), μία εκτός από την Σάντος και μία εντός από την Ιντερνασιονάλ.

Ο Αμπέλ Φερέιρα δεν ανακοίνωσε τις προθέσεις του, αλλά δεδομένου πώς μόνο εξασφαλισμένη δεν είναι η πρόκριση, το αντίθετο, αν χάσει σήμερα μπλέκει σε περιπέτειες, μάλλον θα χρησιμοποιήσει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.