*Πρώτος αγώνας των μπαράζ μεταξύ της 18ης της Ligue 1 και της ομάδας που προκρίθηκε από τα play-off της Ligue 2. Διπλοί αγώνες, σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, ακολουθεί την Κυριακή (27/5) αγώνας ρεβάνς στην έδρα της Ντιζόν. Όποια ομάδα κερδίσει θα παίζει του χρόνου στην πρώτη κατηγορία.

*Έχει ανακοινωθεί «sold out» από τη διοίκηση της Λανς.

*Ο προπονητής της Ντιζόν, Καμπουαρέ, κάθισε στον πάγκο της Λανς από το 2013 μέχρι το 2016.

Λανς – Ντιζόν στον Stoiximan

Δείτε τα αποτελέσματα αγώνων live

ΛΑΝΣ (Β’)

Μέσα σε τέσσερις ημέρες την προηγούμενη εβδομάδα, η Λανς, παρότι είχε το μειονέκτημα της έδρας, κατάφερε να πανηγυρίσει δύο προκρίσεις και συνεχίζει να ελπίζει σε άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Στον ημιτελικό των πλέι οφ κατάφερε να ξεπεράσει στα πέναλτι το εμπόδιο της Παρί στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κανονικός αγώνας, παράταση, 5-4 στα πέναλτι), ενώ τρεις ημέρες αργότερα απέκλεισε στην παράταση την Τρουά (1-1 κανονικός αγώνας, 1-2 στην παράταση).

Σε αυτό το παιχνίδι, προηγήθηκε με τον Γκομίς στο 3’ (0-1), για να δεχθεί την ισοφάριση με ανύπαρκτο πέναλτι στο 44’ και σε εκείνο το σημείο αναγκάστηκε να συνεχίσει με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του γκολκίπερ της. Στο δεύτερο μέρος έκλεισε καλά τους χώρους, δεν επέτρεψε στην αντίπαλο να την απειλήσει, με την αριθμητική ισορροπία να αποκαθίσταται στο 67’. Στη συνέχεια η Λανς ήταν πιο αποφασισμένη και με γκολ του Μπανζά στις καθυστερήσεις πανηγύρισε μια τεράστια πρόκριση.

«Η συμπαράσταση του κόσμου μας είναι συγκλονιστική, μας δίνει ώθηση να πραγματοποιούμε δυνατές εμφανίσεις. Η Ντιζόν αγωνιζόταν σε υψηλότερο επίπεδο φέτος, δε θα είναι καθόλου εύκολο παιχνίδι, πρέπει να τα δώσουμε όμως όλα για να πάμε με το προβάδισμα στη ρεβάνς», είπε ο κόουτς Μοντανιέ. Θα στηριχθεί στην έδρα της (ρεκόρ 11-5-3 με 30-9 τέρματα) και με το φανατικό κοινό της μπορεί να κάνει το πρώτο βήμα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, τιμωρημένος είναι ο Λεκά (Τερματοφύλακας, 37), απουσιάζει καιρό ο Ραντοβάνοβιτς (Αμυντικός, 16, 0), εκτός επίσης ο Κιέ (Επιθετικός, 20, 4).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-1 στην παράταση την Τρουά στον τελικό των πλέι οφ.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της Λανς στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

ΝΤΙΖΟΝ (Α’)

Δεν είχε τις ελπίδες με το μέρος της την τελευταία αγωνιστική της Ligue 1 η Ντιζόν, η οποία έκανε το καθήκον της, επικράτησε δύσκολα με 2-1 της Τουλούζ εντός. Την ίδια ώρα, η Καέν γνώρισε απρόσμενη ήττα από την παντελώς αδιάφορη Μπορντό κι έτσι η Ντιζόν την προσπέρασε στη βαθμολογία, τερματίζοντας με διαφορά ενός πόντου στα μπαράζ παραμονής. Έβγαλε τρομερό άγχος από την αρχή του αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (0-1 στο 33’). Στο δεύτερο μέρος, ανέβασε στροφές, ισοφάρισε με τον Σλιτί στο 58’ (1-1) και λίγο αργότερα έκανε την ανατροπή με τον Ταβάρες στο 62’ (2-1).

«Στους δύο τελικούς που θα παίξουμε με τη Λανς, δεν υπάρχει κανένα φαβορί. Θα μετρήσει ποια ομάδα το θέλει περισσότερο. Θα δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό και στα δύο παιχνίδια, ώστε να σώσουμε την ομάδα. Αυτά τα δύο παιχνίδια είναι όλη η σεζόν για εμάς», επεσήμανε ο κόουτς Καμπουαρέ».

Στο αγωνιστικό κομμάτι, τιμωρημένος είναι ο Αμαλφιτανό (Μέσος, 32, 0), συνεχίζουν τραυματίες οι Αγκέρντ (Αμυντικός, 13, 3) και Ροζιέ (Αμυντικός, 18, 0), νέα απώλεια ο Ταβάρες (Επιθετικός, 36, 5), με την U20 της Γαλλίας απουσιάζει ο Λοϊοντίς (Μέσος, 12, 0). Κανονικά διαθέσιμος ο Χανταντί (Αμυντικός, 32, 2), επιστρέφει έπειτα από καιρό ο Αμπέντ (Μέσος, 26, 3).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 κόντρα στην Τουλούζ για την τελευταία αγωνιστική της Ligue 1.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια της Ντιζόν στο πρωτάθλημα.