24η αγωνιστική

*Αήττητη η Μπρεστ στα επτά τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Χάβρη, έχοντας επικρατήσει στα 5/7.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Χάβρη – Μπρεστ 1-2

Δείτε όλα τα παιχνίδια στο κουπόνι παμε στοιχημα

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-3 επί της Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Και τα τρία τέρματα της σημείωσαν ο Μαντί Καμαρά (33′, 40′, πεν. 60′).

Αήττητο σερί δώδεκα αγώνων πρωταθλήματος για τη Μπρεστ, στο οποίο και μετράει οκτώ νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ερίκ Ρουά φιλοξενήθηκε από τη Στρασμπούργκ, της οποίας και επικράτησε με 0-3.

Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, με την ίδια να είναι με διαφορά ανώτερη. Εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά προβλήματα των γηπεδούχων, για να σκοράρει δις στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, κέρδισε πέναλτι σε χέρι που έγινε μέσα στην περιοχή, με αποτέλεσμα να βρει και τρίτο τέρμα. Κατέβασε ταχύτητα στην πορεία, χωρίς να απειληθεί σε καμία περίπτωση από την αντίπαλο.

Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και το εντός 1-0 επί της Μαρσέιγ. Κάπως έτσι, είναι στη δεύτερη θέση της κατάταξης, ούσα παράλληλα στο -12 από την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία έχει ματς περισσότερο. Παρέμεινε αήττητη στα έξι πιο πρόσφατα εντός της (4-2-0), έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της στα 5/6.

Τη δεύτερη και τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του εκτίει ο Μουνιέ για την αποβολή του στην αναμέτρηση με τη Μαρσέιγ, την ώρα που εξέτισαν και επιστρέφουν οι Μπιζότ και Μανετί.

Μπρεστ Στατιστικά

*Σκόραρε στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Ρεμς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 64′ και δυο λεπτά αργότερα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, για να ισοφαρίσει με πέναλτι του Τουρέ στο 74′. Δέχθηκε όμως και δεύτερο τέρμα, με τον ίδιο τρόπο, στις καθυστερήσεις.

Την τρίτη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη η Χάβρη, μετά και από εκείνες κόντρα σε Ρεν (0-1 εντός) και Λιλ (3-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λούκα Έλσνερ υποδέχθηκε τη Ρεμς, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, αμφότερες είχαν από μια καλή στιγμή για να πάρουν το προβάδισμα, όμως αστόχησαν εξ επαφής. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά από μια σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα. Δυο λεπτά μετά όμως απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και λίγο αργότερα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, από το σημείο του πέναλτι. Δεν ήταν αρκετό για να της χαρίσει και κάτι θετικό, καθώς στις καθυστερήσεις δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, με πέναλτι.

Συμπλήρωσε έτσι πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο, καθώς είχαν προηγηθεί οι δυο ισοπαλίες με Λοριάν (3-3 εκτός) και Μονακό (1-1 εκτός), οπότε και βρίσκεται στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη. Αγνοεί το διπλό στις έξι τελευταίες εξόδους της, στις οποιες και είχε από τρεις ισοπαλίες και ήττες.

Στη διάθεση του προπονητή τους τέθηκαν και πάλι οι Ρασούλ Εντιαγέ και Αρτούρ Ντεσμάς, με τον πρώτο να έχει εκτίσει την τιμωρία του. Κάτι που δεν ισχύει ωστόσο για τον Νταλέρ Κουζιάεφ.