11η αγωνιστική

*Η Μονακό επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μπρεστ.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Λιλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 32′, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα δέκα λεπτά αργότερα.

Δεν κατάφερε να δώσει στο σερί των τριών νικών της στο πρωτάθλημα η Μονακό. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντι Χούτερ φιλοξενήθηκε από τη Λιλ, κόντρα στην οποία δεν κατάφερε να αποσπάσει κάτι το θετικό, μετά και το τελικό 2-0.

Πραγματοποιώντας ένα τραγικό για την ίδια πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε δίκαια με την πλάτη στον τοίχο. Δεν έδειξε κάτι το αξιόλογο μέχρι τότε, δυσκολεύτηκε αρκετά να βγει στην επίθεση. Χωρίς να έχει κάτι να χάσει στην πορεία, ρίσκαρε περισσότερο και είχε κάποιες καλές στιγμές για να πετύχει κάτι. Μείωσε με τον Μποαντού, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φετινή της ήττα, μετά και από εκείνη κόντρα στη Νις (0-1 εντός), γεγονός που τη φέρνει για την ώρα στην τρίτη θέση και στο -4 από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν. Επικράτησε στα 4/5 φετινά εντός της. Ανακοίνωσε την απόκτηση του ταλαντούχου μπακ Κασούμ Ουαταρά, από την Αμιάν.

“Για πολλούς, η Μπρεστ ίσως είναι μια ομάδα εκπλήξη, παίζοντας με επιθετικό στιλ παιχνιδού. Παίζει με μακρινές μπαλιές και είναι κάτι επικίνδυνο, καθώς διαθέτει ικανούς παίκτες στο ψηλό παιχνίδι. Κάτι για το οποίο είμαστε αρκετά προετοιμασμένοι και θέλουμε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα στην έδρα μας. Είναι σημαντικό παιχνίδι, καθώς θέλουμε να αντιδράσουμε για την ήττα από τη Λιλ”, δήλωσε ο Αυστριακός τεχνικός.

Μονακό Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από την Παρί Σεν Ζερμέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (16′, 28′), για να ισοφαρίσει με τα τέρματα των Μουνιέ (43′) και Λε Ντουαρόν (52′). Στο 89′ όμως δέχθηκε και τρίτο τέρμα.

Σερί τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη για τη Μετς, στο οποίο και μετράει κατά σειρά από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ερίκ Ρουά υποδέχθηκε την Παρί Σεν Ζερμέν, κόντρα στη έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-3.

Πραγματοποιώντας ένα πολύ κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι, βρέθηκε πίσω με 0-2 πριν το μισάωρο, ωστόσο πριν βγει το ημίχρονο κατάφερε να μειώσει το σκορ, στη μοναδική φάση που είχε μέχρι τότε. Επέστρεψε πιο αποφασισμένη από τα αποδυτήρια και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους βρήκε και πάλι δίχτυα, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Πήρε ψυχολογία και είχε την ευκαιρία να ολοκληρώσει την ανατροπή, χωρίς όμως να το κάνει πράξη. Αντιθέτως, δέχθηκε και τρίτο τέρμα λίγο πριν το φινάλε, με τον Μπιζό αρχικά να αποκρούει πέναλτι, αλλά να δέχεται το γκολ στην επαναφορά.

Δεύτερη διαδοχική της ήττα, μετά και από εκείνη που υπέστη στην έδρα της Λιλ (1-0). Παρόλα αυτά, διατηρείται στις πρώτες θέσεις της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 15 βαθμούς μέχρι τώρα. Αλώβητη στις 3/5 φετινές εξόδους της (2-1-2).