2η αγωνιστική

*Αήττητη η Λανς στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ρεν, μετρώντας τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες. Επικράτησε στα τρία πιο πρόσφατα εξ αυτών.

*Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη Μπρεστ, για το πρωτάθλημα. Παρότι πήρε σαφές προβάδισμα με τους Σοτοκά (10′) και Μασάδο (22′), στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (πεν. 45’+2, 56′, πεν. 87′).

“Το φυσάει και δεν κρυώνει” η Λανς μετά και το αποτέλεσμα της πρεμιέρας. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Φρανκ Εζ φιλοξενήθηκε από τη Μπρεστ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-2.

Ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, εκμεταλλευόμενη και τη νωθρότητα της αντιπάλου, παίρνοντας σαφές προβάδισμα δυο τερμάτων πριν ακόμη φτάσει στο μισάωρο, τα οποία προήλθαν από ισάριθμες στατικές φάσεις. Κάπου εκεί όμως “έσβησαν οι μηχανές”, καθώς δέχθηκε αρχικά τη μείωση στο φινάλε του ημιχρόνου και την ισοφάριση στο ξεκίνημα του δευτέρου. Το γεγονός αυτό έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους, που αύξησαν την πίεση και προς το φινάλε με πέναλτι ολοκλήρωσαν την ανατροπή.

Στα θετικά για την ίδια ενόψει της αποψινής αναμέτρησης, το γεγονός ότι δεν ισχύει εν τέλει η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Αντριέν Τόμασον στην πρεμιέρα και υπολογίζεται κανονικά για το Λανς – Ρεν. Παρών και ο Γκραντί, παρότι αποχώρησε με πρόβλημα στην πρεμιέρα. Αντιθέτως, ο νεοαποκτηθής Ελ Αϊναουί εκτίει τη δεύτερη από τις πέντε συνολικά αγωνιστικές της τιμωρίας του.

Λανς Στατιστικά

*Over 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-1 επί της Μετς, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 20′ με τον Καλιμουεντό και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση ένα λεπτό αργότερα, στην πορεία βρήκε τέσσερις φορές ακόμη δίχτυα με τους Γκουιρί (51′), Ντοκού (67′) και Σαλάχ (87′, 90’+4).

“Άστραψε και βρόντηξε” από την πλευρά της η Ρεν, στη δική της πρεμιέρα. Πιο συγκεκριμένα, το σύνολο του Μπρούνο Ζενεσιό υποδέχθηκε τη νεοφώτιστη Μετς, την οποία και συνέτριψε με το εντυπωσιακό 5-1.

Με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ, παρότι αυτό δεν κράτησε για πολύ, καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό δέχθηκε την ισοφάριση. Είχε την πρωτοβουλία σε όλη τη διάρκεια, αλλά δεν κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια ούσα μπροστά στο σκορ. Ότι δεν κατάφερε μέχρι τότε όμως, το έκανε πράξη με τον πλέον εκκωφαντικό τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο, όπου σκόραρε πολύ γρήγορα δυο τέρματα, ενώ “χτύπησε” ισάριθμες φορές και στο φινάλε, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

“Είναι ένα καλό τεστ το αποψινό, για τις φιλοδοξίες που έχουμε, να δούμε αν η ομάδα έχει ανέβει επίπεδο. Κάναμε αυτό που έπρεπε στην πρεμιέρα και τώρα πρέπει να δείξουμε βελτίωση και στα εκτός μας, κόντρα σε μια ομάδα που είναι ανταγωνιστική”, δήλωσε για το αποψινό ματς ο Ζενεσιό.

Μεσοβδόμαδα, προχώρησε σε μια πολύ σημαντική προσθήκη, αυτή του πολύπειρου μέσου Νεμάνια Μάτιτς, από τη Ρόμα. Ωστόσο, ο Σέρβος δεν αναμένεται να είναι στην αποστολή. Αντιθέτως, για πρώτη φορά βρίσκεται σε αυτή ο Λουντοβίκ Μπλας, που λόγω τιμωρίας έχασε την πρεμιέρα. Στην Κοπεγχάγη συνεχίζει την καριέρα του ο Νορβηγός μπακ, Μέλινγκ, ενώ πούλησε στη Βόλφσμπουργκ τον μέσο Λόβρο Μάιερ.