29η αγωνιστική

*Αήττητη η Λυών σε επτά συνολικά εντός με αντίπαλο τη Μπρεστ, έχοντας τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα 8/10 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μπρεστ – Λυών 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Ναντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 16ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Λακαζέτ (75′), Φοφανά (77′) και Ορμπάν (90’+7).

Αήττητο σερί τεσσάρων αναμετρήσεων για τη Λυών στο πρωτάθλημα, με τρεις νίκες και μια ισοπαλία σε αυτό. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Πιέρ Σαζ φιλοξενήθηκε από τη Ναντ, στην έδρα της οποίας κατάφερε να πάρει το διπλό με 1-3.

Έβαλε πίεση στους γηπεδούχους στο ξεκίνημα, αλλά δεν έβρισκε τις ευκαιρίες που θα ήθελε για να πετύχει κάτι μέχρι την ανάπαυλα, έτσι ώστε να βρει απάντηση στο τέρμα που δέχθηκε στο πρώτο τέταρτο. Επιπλέον, είδε την αντίπαλο να έχει και δοκάρι, ενώ χρειάστηκε και δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις του Λόπες. Αλλαγμένη προς το καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο, έγινε αρκετά πιο απαιτητική και με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά, σκόραρε τρεις φορές και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες, μετά και το εντός 1-1 με τη Ρεμς, οπότε και πλέον μπορεί να κάνει όνειρα ακόμη και για Ευρώπη, καθώς είναι πλέον στο -5 από την εξάδα. Δείχνει σαφώς σε πολύ καλύτερη κατάσταση, μετά και το τραγικό ξεκίνημα που είχε πραγματοποιήσει στη σεζόν. Επικράτησε στα 4/7 πιο πρόσφατα ματς μπροστά στο κοινό της, στα οποία είχε ακόμη μια ισοπαλία και δυο ήττες.

“Δεν σκεφτόμασταν ποτέ την Ευρώπη. Όταν ανέλαβα τον Ιανουάριο, είχαμε στόχο να βγούμε από την επικίνδυνη ζώνη και βλέπαμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Κάτι που θα συνεχίσουμε να κάνουμε και στα παιχνίδια που έχουν απομείνει”, δήλωσε ο κόουτς Σαζ, ο οποίος θα στερηθεί τις υπηρεσίες του Τσαλέτα-Τσαρ, ο οποίος εκτίει τιμωρία.

Λυών Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-3 επί της Μετς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έκτο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Σαρντονέ (12′), Ντουμπιά (31′), Μουνιέ (38′) και Σατριάνο (60′), δεχόμενη δις τη μείωση στην πορεία (74′, 80′).

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε από την πλευρά της η Μπρεστ, μετά και το εκτός 0-1 επί της Λοριάν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ερίκ Ρουά υποδέχθηκε τη Μετς, κόντρα στην οποία κατάφερε να επικρατήσει με το… χορταστικό 4-3.

Μπορεί να βρέθηκε πίσω με το “καλημέρα”, ωστόσο από τη στιγμή που πάτησε γκάζι δεν έλεγε να σταματήσει. Κατάφερε να ισοφαρίσει άμσα στο τέρμα που δέχθηκε και πριν βγει το ημίχρονο σκόραρε ακόμη δυο φορές βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη της. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας διεύρυνε ακόμη περισσότερο το προβάδισμα της και στην πορεία κατέβασε ταχύτητα, θέλοντας να κάνει και συντήρηση δυνάμεων. Και λίγο ήθελα να το “πληρώσει”, καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν δις και έβαλαν άγχος. Έκανε σωστή διαχείριση όμως στο φινάλε.

Συνεχίζει έτσι την ξέφρενη πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα, φιγουράρει στη δεύτερη θέση της κατάταξης και στο +1 από η δεύτερη Μονακό, θέλοντας να κάνει την έκπληξη και να πάρει το εισιτήριο για το ερχόμενο Τσάμπιονς Λιγκ. Ηττήθηκε μια φορά στις οκτώ τελευταίες εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες.

Μετράει επιστροφές ο κόουτς Ρουά, καθώς μπορεί να υπολογίζει και πάλι στις υπηρεσίες του Μπραχιμί που εξέτισε, αλλά και των Καρτιγιέ και Ζογκμπέ. Αυτή τη φορά όμως θα στερηθεί τους Λαλά και Μαρτέν, καθώς αμφότεροι εκτίουν τιμωρία.