*Goal/Goal και Over 2.5 τα 2/3 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Στρασμπούργκ – Λανς 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Ναντ, για το πρωτάθλημα. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Ντα Κόστα στο 48ο λεπτό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Λανς, μετά και το εκτός 0-2 επί της Τουλούζ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρανκ Εζ φιλοξενήθηκε από τη Ναντ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1.

Ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Είχε δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο με τον ντα Κόστα, ενώ λίγο αργότερα είδε να ακυρώνεται τέρμα των γηπεδούχων ως οφσάιντ. Επέστρεψε πιο δυναμικά από τα αποδυτήρια και βρήκε πολύ γρήγορα δίχτυα, ενώ είχε κάποιες ακόμη καλές στιγμές στην πορεία για να διευρύνει τα τέρματα της.

Παραμένει έτσι σε τροχιά Ευρώπης, ούσα για την ώρα στην έκτη θέση της κατάταξης, ούσα παράλληλα στο -4 από την πρώτη τριάδα και τη Μπρεστ. Επικράτησε στα 4/5 πιο πρόσφατα εντός της, έχοντας ηττηθεί ωστόσο στο πιο πρόσφατο εξ αυτών.

Την ερχόμενη Πέμπτη (15/02), θα υποδεχθεί τη Φράιμπουργκ, στο πρώτο μεταξύ τους για το Γιουρόπα Λιγκ. Στη διάθεση του προπονητή τους τέθηκαν και πάλι οι Κουσάνοφ, Γκραντίτ και Γκιλαβογκί.

Λανς Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Χάβρης, για το κύπελλο. Προηγήθηκε στο 21′ με τον Μπακουά και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση εννέα λεπτά αργότερα, στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Εμεγκά (36′) και Σεναγιά (90′). Με δέκα παίκτες έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο 80ο.

Την πρόκριση της στα προημιτελικά του κυπέλλου πανηγύρισε η Στρασμπούργκ. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά υποδέχθηκε τη Χάβρη, για τη φάση των “16”, της οποίας και επικράτησε με 3-1.

Σε γενικές γραμμές ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο και πήρε προβάδισμα στα μέσα του ημιχρόνου. Αν και δέχθηκε σχετικά γρήγορα την ισοφάριση και σε μια από τις λίγες φορές που απειλήθηκε, είχε άμεση απάντηση, παίρνοντας και πάλι τα ηνία. Έκανε διαχείριση στην πορεία και προς το φινάλε απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα, για να βρει ξανά δίχτυα λίγο πριν το τελικό σφύριγμα.

Στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσει ως φιλοξενούμενη τη Λυών. Στρέφει τώρα την προσοχή της στο πρωτάθλημα, όπου αγνοεί τη νίκη στις τρεις τελευταίες στροφές (0-2-1), μετά και την ήττα που υπέστη με 1-2 από την Παρί Σεν Ζερμέν. Βρίσκεται έτσι στα μέσα της κατάταξης, απέχοντας τόσο από τις ευρωπαϊκές θέσεις, όσο και από την επικίνδυνη ζώνη. Έμεινε αλώβητη στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (1-3-0), έχοντας σκοράρει και στις έξι τελευταίες της.