*Προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022. Ο 1ος κάθε ομίλου προκρίνεται στα τελικά, ο 2ος παίζει μπαράζ.

*Το 2019 οι δύο τελευταίες αναμετρήσεις των δύο χωρών, πήραν από μια νίκη, αμφότερα τα ματς ήταν Over 2.5 + G/G.

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Μουντιάλ

ΙΣΡΑΗΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είχε υποχρέωση να κερδίσει τα Νησιά Φερόε, το έκανε με στυλ και έμφαση την περασμένη Τετάρτη. Κυριαρχική παρουσία απ’ το Ισραήλ, σκόραρε δύο φορές μέχρι την ανάπαυλα και είχε βάλει τις βάσεις για την επικράτηση, το τρίτο γκολ στο 52’ έκλεισε οριστικά το παιχνίδι. Στις καθυστερήσεις σημειώθηκε το τέταρτο γκολ απ’ τον Ζάχαβι, που «υπέγραψε» την επικράτηση του Ισραήλ με χατ-τρικ.

Δεύτερη σερί νίκη στο πλαίσιο των προκριματικών μετά το επίσης εμφατικό εκτός έδρας 4-0 επί της Μολδαβίας, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Σκωτία, ενώ στην πρεμιέρα ηττήθηκε εντός έδρας 0-2 απ’ τη Δανία. Με εφτά πόντους το Ισραήλ είναι στο -5 απ’ την πρώτη Δανία (4/4 νίκες), όλα δείχνουν ότι θα παλέψει με Αυστρία και Σκωτία για τη δεύτερη θέση. «Θα ήταν τρομερό αν κατακτούσαμε τη δεύτερη θέση. Η τρίτη θέση θα ήταν επίσης επιτυχία. Όλοι περιμένουν να τερματίσουμε στην τέταρτη θέση, αν καταλήξουμε πιο χαμηλά θα είναι μεγάλη αποτυχία», είπε ο κόουτς Ρουτενστάινερ, που είναι Αυστριακός και στο παρελθόν έχει δουλέψει σχεδόν σ’ όλα τα τμήματα των εθνικών ομάδων.

Εθνική Ισραήλ ρόστερ

Τερματοφύλακες: Μαρσιάνο (Φέγενορντ), Χαρούς (Χάποελ Μπερ Σεβά), Νίτσαν (Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ) – Αμυντικοί: Τίμπι (Μακάμπι Μπερ Σεβά), Ντάσα (Φιτέσε), Ντγκανι (Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ), Νταβιντζάντα (Μακάμπι Τελ Αβίβ), Ελχαμέντ (Χάποελ Μπερ Σεβά), Μεναχέμ (Μακάμπι Χάιφα), Αμπού Χάνα (Λέγκια Βαρσοβίας), Αράντ (Μακάμπι Χάιφα), Ντάχαν (Μακάμπι Χάιφα), Αμπού Αμπαίντ (Χάποελ Μπερ Σεβά) – Μέσοι: Νάτχο (Παρτίζαν), Μπιτόν (Σέλτικ), Πέρετζ (Βενέτσια), Σόλομον (Σαχτάρ Ντόνετσκ), Γκλάζερ (Μακάμπι Τελ Αβίβ), Φάνι (Μακάμπι Χάιφα), Χαζίζα (Μακάμπι Χάιφα), Κίντα (Κάνσας) – Επιθετικοί: Ζάχαβι (Αϊντχόφεν), Νταμπούρ (Χόφενχαϊμ), Βέισμαν (Βαγιαδολίδ), Ατζιλί (Μακάμπι Χάιφα), Αμπάντα (Σέλτικ).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 4-0 επί των Νησιών Φερόε. Στο 0-2 το σκορ μέχρι το ημίχρονο με δύο γκολ του Ζάχαβι, στο 52’ το 3-0 απ’ τον Νταμπούρ, στις καθυστερήσεις το τελικό σκορ απ’ τον Ζάχαβι (χατ-τρικ).

ΙΣΡΑΗΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 3.5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της (δες το στη betshop).

*G/G στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

21+ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 Εποπτεία εμπ. επικ/νίας:

ΑΥΣΤΡΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η πρώτη παρουσία μετά το Euro ήταν επιτυχής, πέρασε την Τετάρτη απ’ τη Μολδαβία με το πειστικό 2-0. Ο αντίπαλος δεν είχε κανέναν τρόπο να την περιορίσει, ήταν κυρίαρχη απ’ την αρχή ως το φινάλε, είχε ποσοστό κατοχής στο 63%, σκόραρε δύο φορές στο φινάλε κάθε ημιχρόνου, είχε 13 τελικές προσπάθειες, έπαιξε όσο χρειάστηκε για να κερδίσει. Δεν απειλήθηκε ποτέ απ’ την ανήμπορη Μολδαβία.

Δεύτερη νίκη στο πλαίσιο των προκριματικών του Μουντιάλ για την Αυστρία, πριν το Euro είχε ισοπαλία με τη Σκωτία (2-2 εκτός), νίκη με Νησιά Φερόε (3-1 εντός) και ήττα απ’ τη Δανία (0-4 εντός). Με 7 πόντους οι Αυστριακοί καταλαμβάνουν τη δεύτερη θέση μαζί με το Ισραήλ, στο +2 απ’ τη Σκωτία και στο -5 απ’ την πρώτη Δανία. «Το Ισραήλ παλεύει για τη δεύτερη θέση, συνεπώς πρέπει να κερδίσουμε. Θα είναι πολύ διαφορετικό το παιχνίδι σε σχέση με τη Μολδαβία, το Ισραήλ έχει ποιότητα στην επίθεση. Πρέπει να είμαστε πολύ σοβαροί ανασταλτικά», είπε ο κόουτς Φόντα.

Είχε θέμα ο Αλάμπα κόντρα στη Μολδαβία, έπαιξε μόλις εφτά λεπτά (είχε ασίστ), όμως σήμερα υπάρχει αισιοδοξία ότι μπορεί να βγάλει 90λεπτο. Αμφίβολοι αλλά με τις πιθανότητες υπέρ τους οι Μπαουμγκάρτνερ και Σάουμπ.

Εθνική Αυστρίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Σλάγκερ (ΛΑΣΚ), Λίντνερ (Βασιλεία), Μπάχμαν (Γουότφορντ) – Αμυντικοί: Ούλμερ (Σάλτσμπουργκ), Ντράγκοβιτς (Ερυθρός Αστέρας), Χιντερέγκερ (Άιντραχτ Φρανκφούρτης), Πος (Χόφενχαϊμ), Αλάμπα (Ρεάλ Μαδρίτης), Λίενχαρτ (Φράιμπουργκ), Τρίμελ (Ουνιόν Βερολίνου), Μβένε (Αϊντχόφεν) – Μέσοι: Ιλσάνκερ (Άιντραχτ Φρανκφούρτης), Γκρίλιτς (Χόφενχαϊμ), Σάουμπ (Κολωνία), Σοπφ (Μπίλεφελντ), Μπαουμγκάρτνερ (Χόφενχαϊμ), Σλάγκερ (Βόλφσμπουργκ), Λάιμερ (Λειψία), Κάιντζ (Κολωνία) – Επιθετικοί: Αρναούτοβιτς (Μπολόνια), Γκρέγκοριτς (Άουγκσμπουργκ), Κάρα (Ραπίντ Βιέννης), Ντεμίρ (Μπαρτσελόνα Β’).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-0 επί της Μολδαβίας. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους το 1-0 με τον Μπάουμγκαρτνερ, το 2-0 έκανε ο Αρναούτοβιτς στις καθυστερήσεις.