* Over 2.5 τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Το Εκουαδόρ μετρά 6 σερί νίκες επί της Βολιβίας!

* Ο αγώνας διεξάγεται στο Τσέστερ της Πενσυλβάνια.

ΕΚΟΥΑΔΟΡ

Προηγούμενο ματς: Φιλική ήττα (1-0) από την Αργεντινή. Ο Ντι Μαρία πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 40ο λεπτό.

Ανταγωνιστική η εμφάνιση της “λα τρι” στο κυριακάτικο φιλικό προετοιμασίας για το επερχόμενο Copa America. Δίκαιη αλλά οριακή η ήττα από τους παγκόσμιους πρωταθλητές.

Δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρίες το συγκρότημα του Φέλιξ Σάντσες, ο οποίος ανέλαβε το Μάρτιο του 2023, αλλά ούτε εκτέθηκε ανασταλτικά.

Το Σάββατο θα δώσει κι άλλο φιλικό παιχνίδι, απέναντι στις Ονδούρες και μία εβδομάδα αργότερα θα κάνει πρεμιέρα στο Copa America, απέναντι στη Βενεζουέλα. Ακολούθως θα αντιμετωπίσει την Τζαμάικα (26/06) και το Μεξικό (30/06) στον όμιλο.

Από τις καλοκαιρινές κλήσεις ξεχωρίζουν οι απουσίες των Εστουπινιάν (Μπράιτον), Πλάτα (Αλ-Σαντ) που είχαν σημαντικό ρόλο στο πρόσφατο Μουντιάλ.

ΕΚΟΥΑΔΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 8/11 τελευταία εκτός έδρας

ΒΟΛΙΒΙΑ

Προηγούμενο ματς: Φιλική ήττα (1-0) από το Μεξικό. Ο Άλβαρες πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 47ο λεπτό.

Μετά από 12 ημέρες επιστρέφουν στις φιλικές υποχρεώσεις οι Βολιβιανοί, ενόψει Copa America, όπου θα πάνε ως μεγάλο αουτσάιντερ ακόμα και στον όμιλο με ΗΠΑ (23/06), Ουρουγουάη (27/06) και Παναμά (01/07).

Ανταγωνιστική η εμφάνισή τους στην ήττα από το Μεξικό, τέλειωσαν τον αγώνα με πλεονέκτημα κατοχής (58%), αλλά δίχως καθαρή ευκαιρία. Πλήρωσαν τη μία που παραχώρησαν στους Μεξικάνους.

Ακολουθεί νέο φιλικό πριν την έναρξη του Copa America, το Σάββατο θα παίξουν με αντίπαλο την Κολομβία.

Τον Οκτώβριο του 2023 ανέλαβε ως εθνικός εκλέκτορας ο Αντόνιο Κάρλος Ζάγκο. Από τις κλήσεις του 55χρονου Βραζιλιάνουν λείπουν ο Σααβέδρα (Μπολιβάρ), ο Ντιέγο Μπεχαράνο (Οριέντε Πετρολέρο), ο Ντάνι Μπεχαράνο (Ν. Σαλαμίνα) και ο εμβληματικός Μάρτινς (Κρουζέιρο) που αποσύρθηκε από την εθνική.