*Μονός τελικός των πλέι-οφ του Μουντιάλ 2022, που θα διεξαχθεί στην Χορζόφ (Πολωνία). Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι. Ο νικητής εξασφαλίζει εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

*Η Σουηδία πανηγύρισε τη νίκη στις 10/12 τελευταίες αναμετρήσεις με αντίπαλο την Πολωνία (μία ισοπαλία, μία ήττα). Θα πρέπει να γυρίσουμε στον Αύγουστο του 1991 για να βρούμε την τελευταία νίκη της Πολωνίας (2-0) σε μεταξύ τους φιλικό.

*Καμία από τις 27 τελευταίες αναμετρήσεις των δύο ομάδων δεν ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ.

ΠΟΛΩΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας φιλική ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Σκωτία. Το 1-0 ο Τίρνι στο 68’, ισοφάρισε ο Πιόντεκ στις καθυστερήσεις.

Θα ερχόταν αντιμέτωπη με τη Ρωσία στον ημιτελικό των πλέι-οφ, ωστόσο προκρίθηκε στον τελικό χωρίς ματς εξ αιτίας της γνωστής απόφαση που έχει να κάνει με τον πόλεμο στην Ουκρανία. Επομένως, την Πέμπτη έπαιξε φιλικό ματς με τη Σκωτία εκτός έδρας, το τελικό 1-1 κρίθηκε δίκαιο, ωστόσο η εικόνα της Πολωνίας ήταν λιγάκι ανησυχητική. Έκανε πολλά λάθη στο μεσοαμυντικό κομμάτι, όμως η ταχύτητα στις αντεπιθέσεις της έδωσε την ευκαιρία να απειλήσει. Δέχτηκε το γκολ από στατική φάση, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με πέναλτι.

Προστατεύτηκε ο Λεβαντόφσκι, ο οποίος δε χρησιμοποιήθηκε ούτε δευτερόλεπτο, χθες μπήκε για πρώτη φορά στις προπονήσεις και υπολογίζεται λογικά για την ενδεκάδα. Θα βρεθεί στο αρχικό σχήμα αναγκαστικά, καθώς μετά τον Σφιντέρσκι, τραυματίστηκε και ο Μίλικ, ο οποίος τέθηκε εκτός μάχης, ενώ είναι αμφίβολος ο Πιόντεκ! Συμμετείχε στο κανονικό πρόγραμμα και ο στόπερ Γκλικ, ο οποίος είχε θέματα μετά το φιλικό στη Σκωτία. Υπενθυμίζεται ότι η Πολωνία τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ένατου προκριματικού ομίλου, στο -6 απ’ την Αγγλία και στο +2 απ’ την Αλβανία.

Εθνική Πολωνίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Στσέζνι (Γιουβέντους), Σκορούπσκι (Μπολόνια), Ντραγκόφσκι (Φιορεντίνα), Γκραμπάρα (Κοπεγχάγη) – Αμυντικοί: Γκλικ (Μπενεβέντο), Μπερεζίνσκι (Σαμπντόρια), Μπεντνάρεκ (Σαουθάμπτον), Κετζιόρα (Λεχ Πόζναν), Ρέκα (Σπέτσια), Πούχαζ (Τράμπζονσπορ), Σαλαμον (Λεχ Πόζναν), Χέλικ (Μπάρνσλεϊ), Καμίνσκι (Σάλκε), Κας (Άστον Βίλα), Βιτέσκα (Λέγκια Βαρσοβίας) – Μέσοι: Κριχόβιακ (ΑΕΚ), Γκροσίτσκι (Πογκόν), Ζιελίνσκι (Νάπολι), Φρανκόφσκι (Λανς), Μόντερ (Μπράιτον), Γκόραλσκι (Καϊράτ), Σιμάνσκι (Ντινάμο Μόσχας), Πλαχέτα (Νόριτς), Μπιέλικ (Ντέρμπι Κάουντι), Κουν (Ράκοβ), Μίχαλακ (Κόνιασπορ), Ζουρκόφσκι (Έμπολι) – Επιθετικοί: Λεβαντόφσκι (Μπάγερν Μονάχου), Πιόντεκ (Φιορεντίνα), Μπούκσα (Νιου Ίνγκλαντ).

ΠΟΛΩΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 9/11 G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 4/7 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΣΟΥΗΔΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί της Τσεχίας στα ημιτελικά των πλέι-οφ. Το γκολ ο Τραϊκόφσκι στο 90’. Είχε τον έλεγχο και μερικές μεγάλες ευκαιρίες η Τσεχία, ωστόσο δεν είχε αποτελεσματικότητα.

Δεν παρεκκλίνει απ’ το μοντέλο της, ακόμη και κόντρα στην Τσεχία για τα ημιτελικά των πλέι-οφ ήταν «σφιχτή» και ιδιαίτερα προσεκτική. Παρότι έπαιζε εντός έδρας, δεν είχε καμία διάθεση να ρισκάρει, έψαξε το γκολ με πολύ συγκεκριμένους τρόπους, τα περίμενε όλα από Ισάκ, Φόρσμπεργκ και Κουλουσέφσκι. Η Τσεχία δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα να αναχαιτίσει τους Σουηδούς, οι οποίοι στο φινάλε κινδύνευσαν με αποκλεισμό, αφού στις καθυστερήσεις χάθηκε τρομερή ευκαιρία για τον αντίπαλο. Η πρόκριση κρίθηκε στην παράταση, εκεί η Σουηδία σκόραρε στη μοναδική πραγματικά καλή συνεργασία που έβγαλαν οι παίκτες της σ’ ολόκληρο το ματς.

Επιστροφή στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης κόντρα σε Γεωργία (2-0 εκτός) και Ισπανία (1-0 εκτός), εκεί τερμάτισε στη δεύτερη θέση και πήρε την πρόκριση για τα μπαράζ. «Δεν ξέρω αν αυτό που δείξαμε κόντρα στην Τσεχία θα είναι αρκετό εναντίον της Πολωνίας. Δε θα παίξουμε με τον ίδιο τρόπο, διότι και ο αντίπαλος είναι διαφορετικός. Έχουμε ένα βασικό πλάνο, να είμαστε ευέλικτοι και γρήγοροι. Η Πολωνία έχει παίκτες με πολύ καλά φυσικά προσόντα, που τρέχουν πολύ», είπε ο κόουτς Άντερσον.

Υπολογίζονται εκ νέου οι Ιμπραΐμοβιτς και Κραφτ, που ήταν τιμωρημένοι στο ματς της Πέμπτης. Ο κόουτς Άντερσον επεσήμανε ότι ο Ζλάταν δεν μπορεί να παίξει όλο το ματς, αλλά δε φανέρωσε τις σκέψεις του. Χτύπησε και τέθηκε εκτός ο αριστερός μπακ Μ. Όλσον.

Εθνική Σουηδίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Όλσεν (Άστον Βίλα), Νόρτνφελτ (ΑΙΚ Στοκχόλμης), Λίντε (Γκρόιτερ Φιρτ) – Αμυντικοί: Αουγκούστινσον (Σεβίλλη), Σούντγκρεν (Άρης), Λίντελοφ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), Κραφτ (Νιουκάστλ), Νίλσον (Αρμίνια Μπίλεφελντ), Nτάνιελσον (Νταλιάν Προ), Στάρφελτ (Σέλτικ) – Μέσοι: Κλάεσον (-), Κουλουσέφκι (Τότεναμ), Κάρλσον (Άλκμααρ), Φόρσμπεργκ (Λειψία), Εκντάλ (Σαμπντόρια), Όλσον (Άντερλεχτ), Kάρλστρομ (Λεχ Πόζναν), Σβάνμπεργκ (Μπολόνια) – Επιθετικοί: Ιμπραϊμοβιτς (Μίλαν), Ισάκ (Σοσιεδάδ), Eλάνγκα (Μάντεστερ Γιουνάιτεντ), Κουάισον (Αλ Ετιφάκ), Χργκότα (Γκρόιτερ Φιρτ).