*Μία φορά έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Σάο Πάολο-Κομπρεσάλ 2-0.

Δείτε τα Προγνωστικά Copa Libertadores

ΚΟΜΠΡΕΣΑΛ (ΧΙΛΗ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Κόλο Κόλο με σκορ 2-2, στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Πιζάρο στο 2’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Κοέλιο στο 36’. Το 1-2 πέτυχε ο Βιδάλ με πέναλτι στο 45+4’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κοέλιο στο 72’.

Πάλεψε η Κομπρεσάλ και κατάφερε να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας. Παρά το γεγονός ότι έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, βρήκε τρόπο στην επανάληψη να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσα, διατηρώντας το σκορ απαράλλακτο ως το τέλος, παρά την έντονη πίεση που της ασκήθηκε.

Από θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα προέρχεται και σήμερα έχει για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι το πλεονέκτημα έδρας. Θέλει και πρέπει να εκμεταλλευτεί το γήπεδό της, καθώς σε περίπτωση που δεν αποσπάσει κάποιο βαθμό, θα μείνει πολύ πίσω στη μάχη της πρόκρισης. Είναι ανεβασμένη αυτή την περίοδο, συνεχίζει να σκοράρει με συνέπεια, παρ’ όλα αυτά παραμένει επιρρεπής αμυντικά, με αποτέλεσμα να έχει στερηθεί αρκετούς βαθμούς. Γνωρίζει πως δεν θα έχει εύκολο έργο απέναντι σε μια κατά πολύ πιο έμπειρη αντίπαλο, παρ’ όλα αυτά είναι αναγκασμένη να παλέψει.

Κομπρεσάλ Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΑΟ ΠΑΟΛΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Βιτόρια με σκορ 1-3, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Λουτσιάνο στο 45+1’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ολιβέιρα στο 50’. Το 1-2 πέτυχε ο Λουτσιάνο στο 53’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φεραρέσι στο 85’.

Εξαιρετική εμφάνιση και άνετη επικράτηση για τη Σάο Πάολο. Απέκτησε από νωρίς αριθμητικό πλεονέκτημα και το εκμεταλλεύτηκε παίρνοντας κεφάλι στο σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στην επανάληψη μπήκε νωθρά, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν, όμως στη συνέχεια πίεσε ασφυκτική, σκοράροντας δύο γκολ, «σφραγίζοντας» το τρίποντο.

Το τρίποντο που μπορεί να της εξασφαλίσει ακόμα και την πρόκριση στη φάση των «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες θέλει να αποσπάσει σήμερα, περνώντας από την έδρα της Κομπρεσάλ. Είναι σε εξαιρετική κατάσταση, μοιάζει ασταμάτητη αυτή την περίοδο, καθώς παραμένει χωρίς ήττα εδώ και πέντε αναμετρήσεις, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Διαθέτει δυνατή γραμμή «κρούσης», η οποία απέτυχε να βρει δίχτυα μόλις σε μία από τις δεκαπέντε πρόσφατες αναμετρήσεις της, σε όλες τις διοργανώσεις. Αναμένεται να βρει κενούς χώρους, αφού οι γηπεδούχοι χρειάζονται μόνο νίκη για να παραμείνουν ζωντανοί στη μάχη της πρόκρισης, παρ’ όλα αυτά δεν θα πρέπει να τους υποτιμήσει σε καμία περίπτωση, αφού αποτελούν κίνδυνο για κάθε άμυνα.