*2-3 γκολ στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*GG στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΚΑΛΙΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Ουντινέζε. Ο Ζεμούρα άνοιξε το σκορ στο 14′. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 44′ με Γκαετάνο.

Πήρε σπουδαίο αποτέλεσμα την περασμένη εβδομάδα στο εκτός έδρας ματς με την Ουντινέζε, μπορεί να μην κέρδισε, αλλά «τσίμπησε» την ισοπαλία. Η Ουντινέζε μπήκε δυνατά στο ματς, σκόραρε καταπληκτικό γκολ με τον Ζεμούρα στο 14’, είχε αρκετές φάσεις και προϋποθέσεις για να βρει δεύτερο γκολ, δεν το έκανε και το «πλήρωσε» λίγο πριν το ημίχρονο. Η Κάλιαρι ισοφάρισε απ’ το πουθενά και έβαλε δύσκολα στην Ουντινέζε, που πήρε τα ηνία και στο δεύτερο 45λεπτο, έβγαλε καλές στιγμές, δεν απειλήθηκε, αλλά ήταν άστοχη. Δίκαιο το αποτέλεσμα, αλλά αν κάποια ομάδα άξιζε να κερδίσει, αυτή ήταν η Ουντινέζε.

Κάπως έτσι οι παίκτες της Κάλιαρι έδωσαν απαντήσεις με τις διαδοχικές κακές εμφανίσεις, που ανάγκασαν τον Κλαούντιο Ρανιέρι να σκέφτεται την παραίτηση, που τελικά δεν κατατέθηκε. «Μίλησα στην ομάδα λέγοντας πως χρειαζόταν ένα ηλεκτροσόκ και πως θα υπέβαλα την παραίτησή μου αν το θεωρούσαν αναγκαίο. Τα παιδιά μού είπαν ότι αυτό δεν ήταν σωστό, ότι παλέψαμε όλοι μαζί για να ανέβουμε στην Serie A και πως θα έπρεπε να κάνουμε το ίδιο για να παραμείνουμε στην κορυφαία κατηγορία», είπε μετά την ισοπαλία στο Ούντινε.

Οι νησιώτες ανέβηκαν στους 19 πόντους και βρίσκονται στο -1 απ’ την παραμονή, πορεύονται χωρίς νίκη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (0-1-4). Επιστρέφει ο Αρέστι (Τερματοφύλακας), λογικά δε θα προλάβει ο Σουλεμάνα.

ΚΑΛΙΑΡΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΝΑΠΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Μπαρτσελόνα. Ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ στο 60′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Οσίμεν στο 75′.

Έμεινε «ζωντανή» για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, άντεξε κόντρα στην Μπαρτσελόνα, πήρε εντός έδρας 1-1 την Τετάρτη. Οι Καταλανοί μπήκαν καλύτερα, είχαν φάσεις με τον Γιαμάλ στα πρώτα λεπτά, ενώ στη συνέχεια απείλησαν με Λεβαντόφσκι και Γκουντογκάν. Άφαντοι οι «παρτενοπέι» στο πρώτο μέρος, η εικόνα τους δεν άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο, η Μπαρτσελόνα συνέχισε να πιέζει και βρήκε το γκολ στο 60’. Κάπου εκεί η Νάπολι ανέβασε στροφές, έγινε πιο επιθετική και πιεστική, βρήκε την ισοφάριση με ωραία προσπάθεια του Όσιμεν, άντεξε μέχρι το φινάλε και πήρε την ισοπαλία.

Θετικό το ντεμπούτο του Καλτσόνα στην άκρη του πάγκου, έπεσε απευθείας στα «βαθιά» μετά την απομάκρυνση του Ματσάρι. Έγινε θέμα η κακή αντίδραση του Κβαρατσχέλια στην αντικατάσταση του, ο νέος κόουτς είπε χαρακτηριστικά: «Κρατάω στο ματς τους παίκτες που τα πάνε καλά, δεν σκέφτομαι τα ονόματα. Οποιος δεν παίζει και τόσο καλά γίνεται αλλαγή». Σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα, η Νάπολι έρχεται απ’ το εντός έδρας 1-1 με την Τζένοα, μετρά ρεκόρ 2-2-1 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, με 36 πόντους είναι ένατη, στο -5 απ’ την εξάδα. Επιστρέφει ο Χουάν Ζεσούς (Αμυντικός, 14).