18η αγωνιστική

*Αήττητος ο Βόλος σε πέντε συνολικά αναμετρήσεις με αντίπαλο τον Ιωνικό, μετρώντας κατά σειρά τρεις ισοπαλίες και δυο νίκες.

*Οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν στα μέσα του Οκτώβρη για τον πέμπτο γύρο του κυπέλλου, με τον Βόλο να επικρατεί με 4-0 του Ιωνικού και να παίρνει την πρόκριση.

*Στον πρώτο γύρο: Βόλος – Ιωνικός 2-0

ΙΩΝΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τον Ατρόμητο, για το πρωτάθλημα. Έμεινε με παίκτη λιγότερο στο δεύτερο λεπτό, όταν και αποβλήθηκε ο Τσίμπσα, για να δεχθεί γκολ από το σημείο του πέναλτι στο 4′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 59′.

Δε λέει να σηκώσει κεφάλι ο Ιωνικός, ο οποίος έφτασε τα έξι συνολικά παιχνίδια στο πρωτάθλημα χωρίς να έχει πανηγυρίσει τη νίκη (0-1-5). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού φιλοξενήθηκε από τον Ατρόμητο, από την έδρα του οποίου έφυγε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0.

Ξεκίνησε το παιχνίδι με το χειρότερο δυνατό τρόπο, καθώς μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Τσίμπσα έκανε πέναλτι, αποβλήθηκε και είδε την ομάδα του να μένει από νωρίς πίσω στο σκορ. Στη συνέχεια ο ρόλος του έγινε πιο παθητικός, όσες φορές προσπάθησε να γίνει απειλητικός δεν το έκανε με μεγάλη επιτυχία, ενώ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Στην πορεία οι Περιστεριώτες διαχειρίστηκαν σωστά το ματς μέχρι το φινάλε, χωρίς να αλλάξει κάτι.

Αυτή ήταν και η τρίτη διαδοχική του ήττα, μετά και από εκείνες κόντρα σε Λεβαδειακό (1-0 εκτός) και Ολυμπιακό (0-2 εντός), οπότε και διατηρείται σταθερά στην τελευταία θέση της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει μόλις οκτώ βαθμούς.

Προχώρησε στη λύση της συνεργασίας με τον Αίας Άοσμαν, για τον οποίο έβγαλε ανακοίνωση και στην οποία τον κατηγορεί για τον χαρακτήρα του και για τα προβλήματα που δημιουργούσε στα αποδυτήρια. Παρελθόν αποτελεί και ο φορ Νίκος Ιωαννίδης, ενώ έκανε δικό του τον 28χρονο Άγγλο εξτρέμ Κέιν Γούλερι, ο οποίος βρίσκεται και στην αποστολή για το παιχνίδι αυτό. Εκτός έμειναν ο Μασάς, που δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό του, αλλά και ο τιμωρημένος Τσίμπσα.

Ιωνικός Στατιστικά

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια του.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΒΟΛΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τον Παναθηναϊκό, για το κύπελλο. Βρέθηκε πίσω στο 40ο λεπτό, για να δεχθεί και δεύτερο τέρμα στο 80′, για το τελικό αποτέλεσμα.

Όπως ο σημερινός του αντίπαλος, έτσι και ο Βόλος εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη εδώ και επτά αναμετρήσεις, έχοντας δυο ισοπαλίες και πέντε ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Κώστα Μπράτσου υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό, στη ρεβάνς του 3-0 για τους “16” του κυπέλλου, κόντρα στον οποίο ηττήθηκε και πάλι, αυτή τη φορά με 0-2.

Δεν ικανοποίησε σε καμία περίπτωση με την εμφάνιση που είχε στον αγωνιστικό χώρο για ακόμη μια φορά, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι και το πιο δίκαιο. Χαρακτηριστικό, το γεγονός ότι δεν απείλησε σε καμία περίπτωση την εστία του “τριφυλλιού”, μένοντας παράλληλα “άσφαιρος” για έβδομο σερί ματς.

Στο πρωτάθλημα τώρα, έρχεται από το εντός 0-4 από τον Ολυμπιακό, που τον διατηρεί ωστόσο την έκτη θέση της κατάταξης και εντός πλέι οφ για την ώρα. Αξίζει να σημειωθεί παράλληλα, πως ηττήθηκε μια φορά στις οκτώ φετινές του εξόδους στη διοργάνωση (3-4-1). Προχώρησε στην απόκτηση του Αρούνα Σι, ο οποίος ήρθε ως ελεύθερος από τη γαλλική Αμιάν, ενώ διεκόπη ο δανεισμός του Αντονί Νοκέρ, που επέστρεψε στη Φούλαμ.

Εκτός αποστολής για το σημερινό παιχνίδι στη Νίκαια έμειναν οι Τσοκάνης, Ουές, Ματίγια και Τάχατος, ενώ συμπεριλήφθηκε σε αυτή ο νεοαποκτηθής Αρούνα Σι.