20η αγωνιστική

*Ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε και στα τρία παιχνίδια που έδωσε με αντίπαλο τον Ιάλυσο σε επίπεδο πρωταθλήματος, ανεξαρτήτως έδρας.

*Με G/G και Over 2.5 ολοκληρώθηκαν τα δυο από τα τρία συνολικά παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων σε επίπεδο πρωταθλήματος, ανεξαρτήτως έδρας.

*Στον πρώτο γύρο: Ολυμπιακός Βόλου – Ιάλυσος 2-0

Ιάλυσος – Ολυμπιακός Βόλου στον Stoiximan

ΙΑΛΥΣΟΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και τρεις αναμετρήσεις ο Ιάλυσος, μετρώντας μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του υπηρεσιακού Βαγγέλη Χοσάδα φιλοξενήθηκε από τον Διαγόρα, στο μεταξύ τους ντέρμπι της Ρόδου, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1. Παρότι προηγήθηκε και πατούσε καλύτερα στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο παρουσίασε κακό πρόσωπο και το “πλήρωσε”.

Παραμένει εντός επικίνδυνης ζώνης, όντας και στην 12η θέση, με 17 βαθμούς, τέσσερις μακριά από την παραμονή. Επιπλέον, διαθέτει τη χειρότερη επιθετική λειτουργία, με μόλις εννέα τέρματα στο ενεργητικό του. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και μια ήττα ο εντός έδρας απολογισμός του, στο φετινό πρωτάθλημα, μένοντας αήττητος στα έξι τελευταία αντίστοιχα ματς (3-3-0), στα πέντε εκ των οποίων διατήρησε και ανέπαφη την εστία του.

Όπως ανακοινώθηκε μεσοβδόμαδα, νέος τεχνικός της ομάδας είναι ο Νίκος Παντέλης, με τους Βαγγέλη Χοσάδα και Αντώνη Ρίκκα να είναι οι βοηθοί του. Δεν υπολογίζεται ο Διονύσης Μακρυδημήτρης (ΑΜ 18/1), που εκτίει την τιμωρία του.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τον Διαγόρα, για το πρωτάθλημα. Οι “τοξιβόλοι” πήραν προβάδισμα με το τέρμα του Κονέ στο 32′, όμως ο Διαγόρας έκανε την ανατροπή με τα τέρματα των Μπουρλάκη (50′, 81′) και Μπαρμπαρούση (68′). Ο τελευταίος μάλιστα αστόχησε και σε εκτέλεση πέναλτι στο 53ο λεπτό.

Ιάλυσος Στατιστικά

*Με N/G ολοκληρώθηκαν τα οκτώ από τα δέκα τελευταία παιχνίδια του, στο πρωτάθλημα. (δες το στον Stoiximan)

*Με N/G και Under 2.5 ολοκληρώθηκαν τα πέντε από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του, στο πρωτάθλημα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τη δεύτερη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Βόλου, μετά και από εκείνη κόντρα στον ΟΦ Ιεράπετρας (1-3 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου υποδέχθηκε την Καλαμάτα, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Ήταν καλύτερος και παρότι τα βρήκε σκούρα, εν τέλει λυτρώθηκε στο φινάλε.

Κάπως έτσι έφτασε τους 30 βαθμούς και “έπιασε” τη Βέροια στην τρίτη θέση, εκμεταλλευόμενος και το στραβοπάτημα της, ενώ απέχει τέσσερις βαθμούς από την πρώτη δυάδα. Είναι η πιο παραγωγική ομάδα της κατηγορίας, με 27 τέρματα στο ενεργητικό του. Τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός του, στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας ηττηθεί στις τρεις από τις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους του (1-0-3).

Δεν μπορεί να υπολογίζονται οι Τσιάρας (ΜΕ 18/2) και Μπουτζίκος (ΑΜ 22/1) που εκτίουν την ποινή τους, ενώ απουσιάζει και ο Ξενοδόχοφ (ΤΕ 3/0), που υπέστη θλάση. Εκτός είναι και ο Φαζός (ΑΜ 17/3), λόγω ίωσης. Στην αποστολή βρίσκονται οι Γιδόπουλος, Μακρυωνίτης, Βοσνακίδης, Γραικός, Παπαϊωάννου, Ρόκας, Σκοπελίτης, Κέρη, Μητρόπουλος, Τσίτας, Ράντι, Κόλα, Μπακουλάτι, Βασιλούδης, Κουτσιανικούλης, Ναβαλόν και Κλεμέντε.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Καλαμάτας, για το πρωτάθλημα. Ο Τσιάρας έβαλε μπροστά στο σκορ του Βολιώτες, μόλις στο τρίτο λεπτό, με την Καλαμάτα να ισοφαρίζει προσωρινά σε 1-1 με τον Νταούντ στο 31′. Όμως, η κεφαλιά του Τσίτα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν αρκετή για να χαρίσει τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Ολυμπιακός Βόλου Στατιστικά

*Με G/G και Over 2.5 ολοκληρώθηκαν τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του, στο πρωτάθλημα. (δες το στο Stoiximan)

*Με N/G και Under 2.5 ολοκληρώθηκαν τα πέντε από τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια του, στο πρωτάθλημα.