* Under 2.5 τα 7/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (29/03): Γουότερφορντ – Σλάιγκο 0-1

* Στο 2ο γύρο (03/05): Σλάιγκο – Γουότερφορντ 0-1

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Ντέρι Σίτι. Ο Ντάφι (11’) άνοιξε το σκορ, ο Κόνολι (21’) έκανε το 2-0 και ο Χούμπαν (30’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Απότομη η προσγείωση για τους “μπλε” στο βόρειο ταξίδι της Δευτέρας, μακριά από τις προηγούμενες η εμφάνισή τους για να γνωρίσουν εύκολη ήττα και να διατηρηθούν στην 4η θέση.

Αποφασισμένοι μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι, απείλησαν πριν προηγηθούν με βολίδα εντός περιοχής στην κλειστή γωνία. Σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ πέτυχαν το 2-0 κι από κλέψιμο ψηλά στο γήπεδο βρήκαν το τρίτο γκολ, που έκανε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο παιχνίδι. Η Γουότερφορντ είχε δοκάρι μετά από πρέσινγκ ψηλά στο κλείσιμο του ημιχρόνου, “σβηστά” κύλησε το δεύτερο μέρος.

Συμπλήρωσαν 5 κάρτες στο Ντέρι οι μέσοι ΜακΝτόναλντ, Ο’Κιφ και θα απουσιάσουν σήμερα, μαζί με τους τραυματίες ΜακΆνταμ (μέσος), Μπάγκλεϊ (μέσος), Κρέσγουελ (εξτρέμ).

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΣΛΑΪΓΚΟ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Ντρόχεντα. Με αυτογκόλ (18’) προηγήθηκαν οι Ρόβερς, ο Μάλεϊ (42’) έκανε το 2-0 και ο Κίνι (46’) μείωσε για την Ντρόχεντα.

Back to back νίκες μέσα σε τρεις ημέρες για τους Ρόβερς και αναρρίχηση στην 6η θέση της λίγκας, με απόσταση 9 βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη!

Μετά τον θρίαμβο του Δουβλίνου επί της πρωτοπόρου Σέλμπουρν (1-2), τη Δευτέρα πήραν και το “εξάποντο” παραμονής για να ταξιδέψουν δίχως άγχος σήμερα στη νοτιοανατολική ακτή.

Η Ντρόχεντα απείλησε πρώτη, αλλά οι Ρόβερς προηγήθηκαν σε δεύτερο χρόνο στατικής φάσης. Ακολούθησε χαμένο πλάγιο τετ α τετ της Ντρόχεντα για να έρθει το 2-0 ξανά σε στατικό των Ρόβερς! Με τον ίδιο τρόπο μείωσε η Ντρόχεντα στο πρώτο λεπτό του β’ ημιχρόνου, για να ακολουθήσουν δύο εκατέρωθεν ευκαιρίες στημένων φάσεων! Οι Ρόβερς είχαν στην συνέχεια την πιο καθαρή ευκαιρία, άκαρπα τα φορτώματα των τελευταίων λεπτών για την Ντρόχεντα.

Στα αγωνιστικά νέα, συμπλήρωσε κάρτες ο Μόραχαν (μέσος) και θα μείνει εκτός, όπως και οι τραυματίες στην άμυνα Ρέινολντς, Παϊνάκερ, Μαχόν κι ο μέσος Πάουερ. Επέστρεψε, ως αλλαγή, τη Δευτέρα ο Φιτζέραλντ (εξτρέμ), λείπει λόγω εθνικής ομάδας ο Ραντοσάβλιεβιτς (εξτρέμ).